GeriEkonomi Özer Çiller: Dava ve rapor haksız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özer Çiller: Dava ve rapor haksız

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller, haksız servet edindiği gerekçesiyle açılan davadaki bilirkişi raporunu ‘yoklukla sakat’ olarak nitelerken, bilirkişileri saplantılı olmakla suçladı.

Mal Bildirim Yasasına göre, kendisinin mal bildiriminde bulunma yükümlülüğü olmadığını savunan Özer Çiller, bu nedenle dava da açılamayacağını, bilirkişi de atamayacağını iddia etti.

Özer Çiller, Hürriyet'te önceki gün yayımlanan haber üzerine bir yazılı açıklama yaparak, ‘‘Özer Çiller mal bildirimi ile yükümlü bir kişi olmadığı için herhangi bir mal bildiriminde bulunmamıştır. Özer Çiller'in mal varlığı 3628 sayılı yasanın 5'inci maddesi kapsamında eşi Tansu Çiller'in mal bildiriminde yer almıştır’’ dedi. Çiller, dar kafalı siyasetçilerin Tansu Çiller'i demokratik yollarla tasfiye edemediklerini iddia ederek, ‘‘Hazırladıkları siyasi komplolarla yargı yoluyla tasfiye etme çabaları da boş çıkmıştır’’ dedi.

KANUNA AYKIRI

Cumhuriyet Başsavcılığının mal bildiriminde bulunma yükümlülüğü ve kamusal kişiliği olmayan bir kişi hakkında dava açma erki olmadığını ve bunun için bilirkişi incelemesi yaptırma ve bilirkişi atama yetkisinin de olmadığını savunan Çiller, bilirkişi raporunu da ‘‘sakat’’ diye niteledi. Bilirkişilerin kullandığı hesaplama yönteminin kanuna aykırı olduğunu öne süren Özer Çiller, şu açıklamayı getirdi:

‘‘Bazı gider kalemleri hesaplanırken bunların karşılığı olan gelir kalemleri dikkate alınmamıştır. Kanuna aykırı olarak ayrı hesaplama yöntemini ısrarla sürdüren bilirkişiler, her nedense, Özer Çiller'e ait görünen giderlerin eşi Tansu Çiller'e ait görünen gelirlerden karşılanmasının mümkün olmadığı gibi bir saplantıya düşmüşlerdir’’ dedi.

Bilirkişinin raporu ve daha önce bu konuyu inceleyen Meclis araştırma komisyonunun tespitlerinin birbirine tümüyle aykırı düştüğünü ifade eden Çiller, 'Bilirkişi raporunda ve itirazımız üzerine düzenlenen ek raporda, mal bildiriminde beyan edilmiş olan bazı değerlerin, veraseten intikal eden altınlar gibi, mal bildiriminde yer almadığı belirtilmiş, dosyada mevcut olan belgeler görmezden gelinerek belge olmadığı ileri sürülmüştür, bazı gider kalemleri hesaplanırken bunların karşılığı olan gelir kalemleri dikkate alınmamıştır.''Yorumları Göster
Yorumları Gizle