GeriEkonomi Özelleştirmeden 7.1 milyar dolar geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özelleştirmeden 7.1 milyar dolar geldi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yılbaşından bu yana geçen yaklaşık 2 aylık sürede yaptığı devirlerle, toplam 7 milyar 129 milyon 730 bin doları kasasına koydu.

Bugün ERDEMİR'in yüzde 46,12'si için 2 milyar 770 milyon doları alan Özelleştirme İdaresi, geçtiğimiz günlerde de TÜPRAŞ'tan 4 milyar 140 milyon dolar, TEKEL'e ait İkiz Kuleler'in satışından da 100 milyon dolar elde etmişti.
Bunun yanında TEKEL'e ait Kaldırım ve Kayacık tuzlaları ile Emekli Sandığı'na ait Büyük Ankara Oteli'nin devri de gerçekleştirildi ve toplamda 7 milyar 129 milyon dolarlık rakam elde edildi.

SIRADA BEKLEYENLER

Bu arada toplamı 1 milyar 930 milyon doları bulan 7 özelleştirme de, onay aşamasında bulunuyor, bir başka deyişle devir için gün sayıyor. Onay bekleyen özelleştirmeler içinde 755 milyon dolar ile Mersin Limanı ilk sırada yer alırken, 613.5 milyon dolarlık araç muayene istasyonları, 268 milyon dolarlık Başak Sigorta ve 121.5 milyon dolarlık Büyük Efes Oteli'nin özelleştirilmesi sırada bulunuyor.

Bunun yanında 80 milyon dolarlık İskenderun Limanı özelleştirmesi, 55.5 milyon dolarlık Emek İşhanı özelleştirmesi ve 37.3 milyon dolarlık Yavşan Tuzlası özelleştirmesi onay ve sözleşme imza aşamasında bulunuyor. Hisse devri gerçekleşen ve onay ile sözleşme imza aşamasında bulunan uygulamaların toplamı ise 9 milyar 60 milyon doları buluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle