GeriEkonomi ‘Özelleştirmede yargıya by-pass’a iptal geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Özelleştirmede yargıya by-pass’a iptal geldi

‘Özelleştirmede yargıya by-pass’a iptal geldi
refid:24855331 ilişkili resim dosyası

Anayasa Mahkemesi (AYM) özelleştirmelerde yargıyı by-pass eden düzenlemeyi iptal etti.

26 Nisan 2012’de çıkarılan 6300 sayılı kanunla özelleştirme işlemlerine yönelik yargı kararlarının uygulanmaması konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmişti. Bakanlar Kurulu da 12 Haziran 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan kararıyla Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş’nin, Kuşadası Limanı’nın, Çeşme Limanı’nın, SEKA Balıkesir İşletmesi’nin özelleştirilmesi ve TÜPRAŞ’ın yüzde 14 oranındaki hissesinin satılması işlemlerini iptal eden yargı kararlarıyla ilgili olarak geriye ve ileriye yönelik herhangi bir işlem tesis edilmemesini kabul etmişti. Kamu zararı oluşması nedeniyle özelleştirmenin iptalini öngören mahkeme kararları hükümet tarafından hükümsüz hale getirilmiş ve yargı by-pass edilmişti.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi iptal kararını Hürriyet’e şöyle değerlendirdi: “Karar son derece doğru. Birçok özelleştirme ihalesi sonrası yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar dikkate alınarak yargının iptal kararlarına ‘fiili imkansızlık’ gerekçesiyle uyulmadı. Anayasa’ya göre yargı kararlarına yasama, yürütme ve yargı organları uymak zorundadır. Ortada bir yargı kararı varken, by-pass edilmesi yönündeki kanun çok açık şekilde Anayasa’ya aykırıdır. Eğer ortada filii bir imkansızlık varsa, fiili imkanlığı değerlendirecek olan da yargıdır. Bakanlar Kurulu’nun yargı kararını ortadan kaldırma, by-pass etme yetkisinin olmaması gerekir.”

İşte iptal edilen düzenleme

AYM’nin iptal ettiği bölüm şöyle: “Özelleştirme işlemlerinin tüm sonuçlarıyla tamamlanmış bulunması, kuruluşları devralanlarca yatırım, istihdam ve her türlü hukuki, ticari ve mali tasarruflarda bulunulması nedeniyle oluşacak fiili imkansızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde yargı kararlarının...”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle