Özelleştirme THY ile uçuşa geçti

Hürriyet Haber
14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları'nın yüzde 51 hissesinin özelleştirilmesi için düğmeye basıldı.İhale için ilk ilanlar verildi. Satış sonrasında devletin elinde ‘‘altın hisse’’ kalacak. THY, 3 yıl boyunca Silahlı Kuvvetler'e hizmet güvencesi verecek. Satışta yabancı ortağın payı yüzde 24'ü geçemeyecek.

TÜRK Hava Yolları (THY)'nın yüzde 51'nin blok satış yöntemiyle özelleştirme ihalesi, bugün yayınlanan ilanlarla başlandı. Devlet Bakanı Yüksel Yalova, yüzde 98.7'si kamuya ait THY'da yabancıların sahip olabileceği azami hisse oranının yüzde 24 ile sınırlandırıldığını, devlet elinde kalacak azınlık hisse için bir adet ‘imtiyazlı hisse’ oluşturulduğunu açıkladı.

THY özelleştirme sürecinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 31 Aralık 2003'e kadar herhangi bir kriz anında hizmet verecek. Bakan Yalova, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve THY Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek THY'nin özelleştirilme süreci hakkında bilgi verdi. Yalova, THY'nin Türkiye'nin özelleştirme hedeflerinde çok önemli bir kilometretaşı olacağını söyledi.

‘‘Türkiye'yi ve THY'yi en az her Türk vatandaşı kadar çok seviyoruz’’ diyen Yalova, THY'nin Türkiye için taşıdığı önem çerçevesinde şirketin gelecekteki ulusal kimliğini güvence altına almak için büyük hassasiyet gösterdiklerini savundu. THY'nin başarılı geleceğini güvence altına alacak pek çok düzenleme yapıldığını kaydeden Yalova, bu düzenlemeleri ve yapılacakları, şöyle anlattı:

THY ana sözleşmesi yeniden düzenlendi. Bununla, şirketin küresel havayolu kimliğini geliştirmek, yurtiçi hava taşımacılığında lider konumunu korumak, teknik bakım ünitesini önemli bir bölgesel üs haline getirmek, her türlü sivil havacılık hizmeti alanında, hizmet sağlayıcı kimliğini geliştirilmesi amaçlandı.

Toplam sermayesinin yüzde 51'i satışa konu edilen THY'de yabancıların sahip olabileceği azami hisse oranı ise toplam sermayenin yüzde 24'ü ile sınırlandırıldı. Yabancılar ihaleye, ancak Türk özel ve tüzel kişileri ile ortak girişim kurarak katılabilecek. Ortaklıktaki hisseleri azınlık hissesi olacak.

Türkiye'nin 79 ülke ile yaptığı ikili anlaşmalar çerçevesinde THY'nin ‘ulusal hava taşımacısı’ olarak belirlenmiş ulusal kimliği sürdürülecek. Ulusal havayolu olarak faaliyetini bundan sonra da sürdürebilmesi, yurtiçi ve yurtdışında sahip olduğu trafik hatlarının korunması amaçlarıyla, yabancı ortak hissesi, doğrudan veya dolaylı olarak şirket sermayesinin yüzde 40'ını aşamayacak. Şirket yönetim ve kontrolü Türk uyruklu gerçek ve tüzel kişilerde kalacak.

Yalova, bir gazetecinin, THY'nin kendi bilet fiyat tarifelerini belirleyememesinin, satış sürecini nasıl etkileyeceği sorusuna, ‘‘THY'nin uçuş fiyatlarını kendisinin belirleyebilmesine yönelik düzenleme satış öncesine yetiştirilecek’’ yanıtını verdi. Yalova, blok satıştan sonra THY hisselerinin ileride gündeme gelecek halka arzında ise şirket çalışanlarına belli imndirimler içeren kolaylıklar getireceklerini açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinin THY özelleştirmesi ile yakından ilgilendiklerini ve kendilerini ziyaret ettiklerini açıklayarak, ‘‘'Ancak asıl ilginin ihale açıldıktan sonra oluşacağını sanıyorum’’ dedi. THY için bugün yayımlanacak ihale ilanları arasında Financial Times gazetesi de yer alacak.

Bu arada, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde yasal bir zorunluluk olan Rekabet Kurumu'nun görüşü, 24 saat gibi kısa bir sürede Özelleştirme İdaresi'ne gönderildi.

Cumhuriyet'ten 10 yaş küçük

THY, 1933 yılında kuruldu, 1990 yılında da özelleştirme kapsamına alındı. Pazar payı iç hatlarda yüzde 97, dış hatlarda ise yüzde 30. Sermayesindeki kamu payı yüzde 98.17 olan THY, 73 uçaktan oluşan bir filoya sahip. Uçakların 11'i THY mülkiyetinde, 62'si finansal kiralama yoluyla hizmet veriyor. THY, 35'i iç hat, 78'i dış hat olmak üzere, toplam 113 noktaya uçuş yapıyor. THY yılın ilk dokuz ayında, iç hatlarda 5.2 milyon, dış hatlarda da 4.3 milyon olmak üzere toplam 9.5 milyon yolcu taşıdı.

Asıl yetki 'Altın Hisse'de

ALTIN Hisse de denilen bir adet ‘imtiyazlı hisse’ ile satıştan sonra devletin elinde kalacak azınlık hisseye söz ve onay hakkı verildi. İmtiyazlı hisse ile devlete nihai söz ve onay hakkı tanınan konular şunlar:

Ana sözleşmesi yeniden belirlenen şirketin amaç ve misyonunun sürdürülmesi.

Ana sözleşme değişikliği

Sermaye arttırılması.

THY'nin başka şirketlerle birleşmesi, fesih ve tasfiyesi.

Herhangi bir uçuş hattının kapatılması ve sefer sayısının belirgin bir biçimde azaltılması.

Önemli finansal kararların alınması.

Silahlı Kuvvetler'e 3 yıllık güvence

THY'nin ihale şartnamesinde kuruluşun gerekli yasal düzenleme yapılancaya kadar ve ‘herhalükarda’, 31 Aralık 2003 tarihine kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nce olası bir kriz ve gerginlik durumunda ihtiyaç duyulacak hizmetin gecikmeksizin tahsisi güvence altına alındı. Bu yolla, ulusal güvenliğin olumsuz yönde etkilenmesi önlendi.

Satış Nisan 2001'e kadar tamamlanacak

DEVLET Bakanı Yüksel Yalova THY'nin özelleştirme takvimini ise şöyle açıkladı:

‘‘18 Aralık tarihinden itibaren teklifler alınmaya başlanacak. 28 Şubat 2001 tarihinde mesai sait bitimine kadar teklif verilebilecek. 2001'in Nisan ayında da satış işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.’’

KTHY Turban'ın

DEVLET Bakanı Yüksel Yalova, THY bünyesindeki, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY), THY'den ayrıldığını ve özelleştirme kapsamındaki TURBAN'a bağlandığını açıkladı. THY'nin toplam 1.9 milyar dolarlık Hazine garantili borcu olduğunu söyleyen Yalova bu borcun teminat altına alınması için ise Hazine Müsteşarlığı ile Özelleştirme İdaresi arasında başlatılan çalışmanın sürdüğünü kaydetti. Yalova, bu konudaki düzenlemelerin, THY'nin satış sözleşmesinde yer alacağını söyledi.

Swissair: İhaleye gireriz

TÜRK Hava Yolları'nın yüzde 51 hissesinin özelleştirilmesi start almasından sonra THY'ye hisselerine ilk talep İsviçre'den geldi. İsviçreli SAir Group'un Türk Havayolları hisselerini almak için harekete geçtiği belirtildi. İsviçre Havayolları'nın (Swissair) ana kuruluşu olan SAir tarafından yapılan açıklamada, şirketin THY hisselerini almkak istediği belirtildi.

İsviçre Havayolları'nın bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, şirketin prensipte tüm Qualiflyer-Partner'leriyle mali katılım ortaklığında bulunabileceği belirtildi. SAir sözcüsü Jean Claudia Donzel, THY hisselerinin özelleştirileceğinin resmen duyurulmasından sonra yaptığı açıklamada, THY'nin Qualflyer-Allianz içinde İsviçre Havayolları'nın hissesi bulunmayan yegane havayolları olduğu belirtildi.

Crossair, Sabena, İtalyan Volare Group, TAP, Portugalia, Fransız AOM, Air Littoral ve Air Liberte ile Polonyalı LOT'un da THY hisselerine talip olabilecekleri öğrenildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı