GeriEkonomi Özelleştirme start almak için hükümeti bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özelleştirme start almak için hükümeti bekliyor

1999’un 4 milyar dolarlık özelleştirme hedefi hükümeti bekliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar’ın özelleştirmede düğmeye basabilmek için yeni hükümetten Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun toplanmasını istemesi bekleniyor. ÖİB’in gündeminde 25 kuruluşun satışı bulunuyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 4 milyar dolar olan bu yılki özelleştirme hedefini gerçekleştirmek için hükümeti bekliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın bu yılki özelleştirme programının, yapılacak ilk Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısında ele alınması ve dönemler itibarıyla oluşturulması bekleniyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, hükümet kurulmadan önce yaptığı açıklamada, hükümet kurulur kurulmaz, uygun görülmesi halinde, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) toplanmasını isteyeceğini bildirmişti. Bayar, ÖYK'nın, yeni hükümetin, seçimler yapılıncaya kadar geçecek dönemde, özelleştirmeye nasıl baktığını anlayabilmek için toplanmasını isteyeceğini söylemişti.

ÖİB, bu yıl 25 kuruluşta blok satış, varlık satışı, işletme hakkı devri, hisse satışı ve halka arz yöntemleri ile özelleştirme uygulamalarına devam edecek.

25 KURULUŞ SIRADA

Bu yıl ÖİB, 1998 yılında Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) gibi özelleştirmesi tamamlanamayan kuruluşlar haricinde, Petkim Aliağa, THY, Tüpraş rafinerisi, Karadeniz Bakır İşletmeleri (KBİ), Ereğli Demir Çelik (Erdemir), Türkiye Gübre Sanayi (TÜGSAŞ), İskenderun Demir Çelik (İsdemir) gibi devlerin özelleştirmesini gerçekleştirmek için çalışacak.

Özelleştirme İdaresi, Petrol Ofisi A.Ş.'deki yüzde 20 kamu hissesinin halka arzını, Tüpraş'ın bir rafinerisinin halka arzını, Petkim Aliağa'daki yüzde 20 kamu hissesinin halka arzı ve yüzde 51'inin blok satışını, THY'nin yüzde 30 kamu hissesinin halka arzı veya blok satışını, Erdemir'in halka arzı, İsdemir, Asil Çelik, Karadeniz Bakır İşletmeleri, Ataköy Turizm, Ataköy Otelcilik, Ataköy Marina'nın blok satışı gibi özelleştirme çalışmalarının yapılmasını programlıyor.

VARLIK SATIŞLARI

Bu yıl özelleştirilmesi planlanan diğer kuruluşlardan, Gemi Sanayii ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ndeki limanların işletme hakkı devirleri, EBAŞ Et ve Balık Ürünleri A.Ş., Orüs ve SEKA'da varlık satışları, İstanbul Gübre Sanayi (İGSAŞ), Tügsaş, Taksan, Sümer Holding'in varlık veya blok satışları, Tümosan ve Etimesgut Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş.'nin blok, Türkiye Zirai Donatım A.Ş. ile Turban'ın da varlık satışları gerçekleştirilecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle