GeriEkonomi Özelleştirme senin olsun Bay Derviş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özelleştirme senin olsun Bay Derviş

Bakanlar Kurulu'nda, özelleştirilecek kuruluşların Hazine'ye borçları Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Yılmaz Karakoyunlu'yu karşı karşıya getirdi. Karakoyunlu, özelleştirilecek kuruluşların borçları ödenmeden Özelleştirme İdaresi'ne devredildiğini belirterek, ÖİB'in Hazine'ye bağlanmasını önerdi.

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, bu kez özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile karşı karşıya geldi. Karakoyunlu, özelleştirilecek kuruluşların borçları ödenmeden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) devredildiğini belirtirken, Derviş bunun eşgüdümle çözüleceğini savundu. Bunun üzerine Karakoyunlu, ‘‘Bu eşgüdüm sorunu değil. Mesuliyeti idrak sorunudur’’ diyerek, ÖİB'in Hazine'ye bağlanmasını önerdi.

Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında dün bir saatlik toplantısında Özelleştirme Yasa Taslağı ile Demir Çelik Fabrikalarının durumunu konuştu. Karakoyunlu, ÖİB'e geniş yetki ve sorumluluk öngören yasa taslağını anlattı, taslağın incelenmesi için bugünden itibaren bakanlıklara dağıtılacağını bildirdi. Ardından Demir Çelik Fabrikaları'nın özelleştirilmesi sırasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili çalışma tartışmaya açıldı.

HAZİNE'YE SUÇLAMA

Karakoyunlu, sadece Kardemir'in, başta TKİ ve TEDAŞ'a olmak üzere 115 milyon dolar borcu olduğunu ve bu borçla ÖİB'e devredildiğini söyledi. Hazine'nin devlete yük olan ve yönetiminde sorun olan tüm kuruluşlardan kurtulmaya çalıştığını belirten Karakoyunlu, şöyle konuştu:

‘‘Ne kadar borçlu ve zarar altında kuruluş varsa özelleştirmeye devredilmeye çalışılıyor. Demir-Çelik'lerden sonra Şeker şirketinin de özelleştirmeye devri söz konusu. Onun da 400 milyon dolarlık zararı var. Bu durum özelleştirme İdaresi'ni başarısızmış gibi gösteriyor. Bu böyle olmaz. O zaman ÖİB'i Hazine'ye bağlayın’’ dedi.

Karakoyunlu'ya yanıt Derviş'den geldi. IMF temasları sürerken bu tür tartışmaların dışarıya yansıtılmasının yanlış olduğuna dikkat çeken Derviş, sorunun eşgüdümle çözülebileceğini savundu. Karakoyunlu ise ‘‘Bu bir eşgüdüm sorunu değil, mesuliyeti idrak sorunudur’’ cevabını verdi.

Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu da kapsama alınan kuruluşların özelleştirilemediğini belirtince, Mesut Yılmaz devreye girerek, özelleştirmeyle ilgili hazırlanan yasa taslağının bu sorunları ortadan kaldıracağını savundu ve tartışmayı noktaladı.

İskenderun, Sivas ve Karabük Demir-Çelik Fabrikalarının özelleştirilmesi sırasında yaşanan sıkıntıları araştırmak üzere 19 Eylül'de yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında üç bakan görevlendirilmişti. Karakoyunlu İs-Demir, Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp Sivas Demir Çelik, Devlet Bakanı Hasan Gemici ise Karabük Demir Çelik fabrikaları ile ilgili çalışmalarını geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında sundular. Ancak, her bakanın kendi çalışmasında ısrarcı olması ve bölgesel kaygısı nedeniyle uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine bakanlara Kasım başına kadar ortak çalışmalarını tamamlamaları konusunda süre verilmişti. Dünkü toplantıda kuruluşların vergi borçlarının taksitlendirilmesi, SSK primlerinin ödenmesi gibi teknik ayrıntılar üzerinde, ilgili bakanlık bürokratlarının Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar başkanlığında çalışma yapmaları benimsendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle