GeriEkonomi Özelleştirme mağduru geçici işçi olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özelleştirme mağduru geçici işçi olacak

Bakanlar Kurulu 8 bin 628 özelleştirme mağdurunun başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçi olarak çalıştırılmalarını kararlaştırdı.

Adalet, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlıkları ile Danıştay, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü kadrolarına yerleştirilecek olan özelleştirme mağdurlarına öğrenim durumlarına göre 989-781 YTL arasında brüt ücret ödenecek.

Özelleştirme mağduru olanlardan geçici işçi olarak istihdam edilecekler için en fazla kadro 6 bin 338’le Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşra teşkilatı için ayrıldı. Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 2 bin, Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı için 250, Danıştay Başkanlığı için merkezde istihdam edilmek üzere 20, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün taşra örgütleri için de 10’ar kişilik kadro öngörüldü. Özelleştirme mağdurları için 2005 yılı için geçerli olmak üzere kullandırılacak kadro sayısı toplamda 8 bin 628 oldu.

Geçici personele çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yapacağı çalışmalar karşılığında hiçbir ödeme yapılmayacak. Memurlar gibi geçici personel de dışarıda kazanç getirici bir iş yapamayacak. İstihdam edilen geçici personelin emekliliği hak etmesi durumunda sözleşmesi de sona erdirilecek.

Kuruluşların istihdam edilecek özelleştirme mağdurları için hazırlayacağı tip sözleşmelerin Maliye Bakanlığı’na onaylatılması gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle