GeriEkonomi Özelleştirilecek KİT'lerde maaş uçurumu bitecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özelleştirilecek KİT'lerde maaş uçurumu bitecek

HÜKÜMET 4046 sayılı yasada değişiklik yaparak, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda yönetici ve alt kadrolar arasındaki ücret dengesizliğini gidermeye hazırlanıyor. Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ‘‘Tüpraş'ta bir teknisyen, genel müdürden fazla maaş alıyor’’ dedi.

ÖZELLEŞTİRME uygulamalarının düzenlemenmesine ilişkin 4046 sayılı yasada değişiklik öngören tasarı taslağı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) personeli sözleşmeli hale getiriliyor. Böylece, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda yönetici ve alt kadrolar arasındaki ücret dengesizlikleri giderilmiş olacak.

Devlet Bakanı Yüksel Yalova, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine ilişkin kanunda yapacakları değişiklikleri içeren kanun tasarısı taslağını anlattı. Özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşlardan Tüpraş örneğini veren Yalova, bu kurumda çalışan kapsam içi ve kapsam dışı personelin ücretlerine ilişkin bilgi aktardı. Son yıllarda yönetici kademesindeki kapsam dışı personelin ücretlerinin kapsam içi personel ücretlerinin gerisinde kaldığını kaydeden Yalova, bunun moral bozucu olduğunu ve düzeltme talepleri aldıklarını söyledi.

Tüpraş Genel Müdürü'nün maaşının 733 milyon lira, bir baş teknisyenin ise 753 milyon lira olduğunu kaydeden Yalova, Petkim'de de bir çok yöneticinin çalışanlarının altında ücret aldığını belirtti. Yalova, bu nedenle siyasi tercihlerin daha az rol oynaması için 4046 sayılı kanunda yapılacak değişikliklerin iş barışına müspet katkılarının olacağını düşündüklerini belirtti.

BÜROKRASİ AZALACAK

Getirilen düzenlemelerle bürokrasinin azaltılmasının öngörüldüğünü kaydeden Yalova, THY örneğini vererek kurumun bir fax makinesi almak için bile kendisinden izin almasını gerektiren bir prosedürün olduğunu belirtti.

Bu tür uygulamalarda yönetim kurullarının karar vermesini öngördüklerini anlatan Yalova, kuruluşların kaynak kullanımına kendi başına karar vermeleri imkanı getirdiklerini kaydetti. Yalova, buna tam özerklik demenin mümkün olmayacağını ama yine de kuruluşlara hareket serbestisi sağlanacağını kaydetti.

KAPSAMDAKİ KURULUŞLAR

Yalova, geçtiğimiz günlerde Ankara Sanayi Odası'nda yaptığı bir konuşma sırasındaki sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtkerek, özelleştirme kapsamındaki kuruluşların hiç bir tanesi ile ilgili olarak, (şu kuruluş blok satılacak, şu kuruluş halka arz olacak) şeklinde bağlayıcı bir ifade de bulunmadığını bildirdi.

Kuruluşların satış şekillerinde, danışman firmaların vereceği raporların belirleyici olacağını kaydeden Yalova, daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın vereceği kararın geldiğini, kendisi tarafından da nihai kararın verileceğini kaydetti. Konuşmasında, Erdemir özelleştirmesinde Tüpraş gibi halka arz modelinin uygulanacağı yönünde bir anlam yüklemediğini anlatan Yalova, bazı hisse sahiplerin avantaj sağlamaması için basın toplantılarının saatlerinin belirlenmesinde bile titizlik gösterdiklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle