GeriEkonomi Özel sektörden sosyal sorumluluk projeleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel sektörden sosyal sorumluluk projeleri

Ülke ekonomisine katma değer yaratan birçok kurum, sosyal amaçlı projelere de imza atarak yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor.

Koç Topluluğu`nun toplumsal sorumluluğunu üstlenen Vehbi Koç Vakfı, 32 yıldan beri Türk insanının yaşam kalitesinin geliştirilmesi için bağış ve katkılarıyla çok sayıda okul, yurt, kütüphane, klinik gibi tesisler yaptırdı.

2000 yılı itibariyle mal varlığı yaklaşık 500 milyon dolar olduğu bildirilen Vehbi Koç Vakfı`nın son dönemde yaptığı öncü projelerden birisi, Cumhuriyetin 75. yılı kutlamaları çerçevesinde giriştiği Koç İlköğretim Okulu Projesi oldu.

Sekiz yıllık eğitime destek vermek amacıyla Vakıf, Türkiye`nin dört bir yanında 13 ilköğretim okulu inşa etti. Projenin maliyeti yaklaşık 26 milyon dolara ulaştı.

17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrasında Vakıf, topluluk bünyesinde çalışan 500 depremzedeye 2 yıl boyunca kira ve 300 personele de kalıcı konut yardımı yaptı. Bu yardım ve konut projesi için Koç Ailesi, şirketler, personelin katkıları ve Koç Holding Emeklive Yardım Sandığı Vakfı`ndan yapılan tahsisle 12.5 milyon dolar finansman sağlandı.

Benimsediği ``sağlıklı, temiz ve yaşanabilir bir çevre`` ilkesi yönünde topluluk bünyesinde 1983-2000 arasında toplam 54 milyon dolar çevre yatırımı gerçekleştiren Koç Topluluğu, çevre konusunda birçok vakfa da destek veriyor.

Türkiye`nin ilk özel müzesi Sadberk Hanım Müzesi, Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü, sanayi kültürünün korunması ve tanıtılması amacıyla açılan Rahmi M. Koç Müzesi, topluluğun kültür hizmetlerinin önemli bir halkasını oluşturuyor.

Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği de, 4 yıldan beri Koç Holding`in sponsorluğunda gerçekleşiyor.

SABANCI HOLDİNG SANAT KÖPRÜSÜ

Sabancı Holding, bir yandan kültür-sanat alanında etkinlikler düzenlerken, Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA) aracılığıyla da eğitim ve sağlık konularına ağırlık veriyor, bedensel ve zihinsel engelli kişilere yönelik çalışmalara önderlik ediyor.

``Altın Harfler`` koleksiyonu, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan döneme ait eserleriyle dünyanın önemli müzelerinde sergilenen Türkiye`deki ilk ve en büyük özel koleksiyon. Ülkemizi yurtdışında tanıtarak farklı kültürler arasında sanat köprüsü kurmayı hedefleyen koleksiyon, bugüne kadar 3 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

VAKSA kuruluşundan bu yana, 53 yerleşim merkezinde aralarında bir üniversite, okullar, yurtlar, sağlık tesisleri, spor kompleksleri ve sosyal merkezler olan 112 kalıcı eseri toplumun hizmetine sundu. Vakıf yılda yaklaşık 1.000 öğrenciye de burs veriyor.

Zihinsel engelli gençlere ve yetişkinlere çeşitli spor dallarında eğitim ve yarışma olanağı sağlayan Özel Olimpiyatlar`ın Türkiye ayağı Sabancı Holding`in desteğiyle yapılıyor. Ayrıca, Erol Sabancı Spastik Çocuklar Eğitim ve Tedavi Merkezi, Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu gibi kurumlarda, zihinsel ve bedensel engellilere eğitim olanağı sağlanıyor.

Alarko Şirketler Topluluğu da sosyal sorumluluğun başarılı bir örneğini oluşturuyor. Alarko, 1986 yılında kurulan Alarko Eğitim Kültür Vakfı (ALEV) himayesinde bugüne kadar kesintisiz her yıl 100 öğrenciye karşılıksız burs verdi, 50`yi aşkın sanatçının eserlerini sergiledi, konserler gerçekleştirdi, 11 yıl boyunca Türkiye Tarih Türk Evleri Derneği`nin çalışmalarını destekledi.

2001 yılında, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki 1.000 öğrencinin eğitimini üstlenen ve üniversite öğrencilerine 75 milyon, ortaokul öğrencilerine 35 milyon aylık burs veren ALEV, Gebze Organize Sanayi Bölgesi`nde yapacağı Teknik Okul`un proje çalışmalarına devam ediyor.

GARANTİ'DEN UZUN SOLUKLU DESTEK

Garanti Bankası, toplumsal sorumluluk çalışmalarına uzun yıllardır sponsorluk yapıyor.

2001 yılında Basketbol A Milli Takımı`nın resmi sponsoru olan Garanti, doğa projeleri, Çevre Haberleri Yarışması ve Uluslararası Çevre Filmleri Festivali, Uluslararası Caz Festivali, Arykanda kazısı gibi çevreden spora, kültürden sanata kadar birçok alanda desteğini yıllarca sürdürüyor.

McDonald`s da, Türkiye`de faaliyete geçtiği 1986 yılından bu yana gerek yerel restoranları, gerekse şirket olarak çocuklara yönelik pekçok projeye destek oldu.

McDonald`s Türkiye Halkla İlişkiler ve İletişim Müdürü Serap Gökçebay`ın açıklamasına göre, 2001 yılında aktif olarak çalışmaya başlayan McDonald`s Çocuk Vakfı da 60 milyar liralık bir harcamayla İ.Ü. Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü`nde ``aile odası``, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde ``anne odası`` ve İ.Ü.Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi`nde ``astım aciltedavi ünitesi ve çocuk immün yetmezlik odası`` açtı.

Vakıf, Marmara Üniversitesi Çocuk Servisi`nde 30 milyar liraya malolacak yeni bir aile odası çalışmasını sürdürüyor.

Turkcell de, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü `Çağdaş Türkiye`nin Çağdaş Kızları`` eğitim projesiyle, kalkınmada öncelikli yörelerdeki 33 ilde 5 bin kız öğrenciye, 2000-2001 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere 3 yıl boyunca burs verecek.

Pfizer ise ABD`deki vakfı tarafından önemli bir bölümü finanse edilen ve halen inşaatı devam eden Düzce`deki Kabalak Sağlık Ocağı`nın açılışını, 2002 yılı başında gerçekleştirecek.

Pfizer`in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle 47 bin dolar harcayarak yaptığı, Batman`ın Hasankeyf ilçesinde Atatürk İlköğretim Okulu ek derslikleri ise 2000-2001 öğretim yılından beri eğitim veriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle