Özel havayollarından THY'ye Ciner tepkisi

Hürriyet Haber
01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), Türk Hava Yolları'nın kapalı kapılar arkasında peşkeş çekildiğini iddia ederek THY'nin Turgay Ciner'in sahibi olduğu Park Express ve Swissair'ın iç hat şirketi Crossair'la birleşip içhat şirketi kurmasına tepki gösterdi.

Derneğin Başkanı İstanbul Havayolları Genel Müdürü Safi Ergin, Onur Air'dan Şehabettin Bolukçu, Air Alfa Genel Müdürü Şükrü Can, Top Air Genel Müdürü İrfan Yıldıran, Pegasus Havayolları Genel Müdür Cemalletin Çelebi ve Air Anatolia Genel Müdürü Abdülkadir Kolot'un ortak açıklamasında gelişmeleri üzüntü ve endişeyle izlediklerini açıkladılar. Açıklamada imzası bulunanlar, bugün saat 10.30'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenleyecekleri basın toplantısında, birleşme konusundaki endişelerini dile getireceklerini belirttiler. Gelişmeleri ticari bir hata olarak niteleyen TÖSHİD üyeleri, bu

durumun iç hatlarda yeni bir tekel oluşturacağını idda ettiler.

THY'nin Park Express ve Swissair'ın iç hat şirketi Crossair'la birleşmelerinin oldu bittiye getirildiğini iddia eden dernek yetkilileri her Türk vatandaşının payı bulunan milli havayolunun ve turizm menfaatlerinin de gözardı edilmemesini istediler.

Çok gizli tutulan çalışmaya göre THY kuracağı iç hat şirketinin yüzde 60'ını işadamı Turgay Ciner ve Crossair'e verecek. Park Holding'in patronu Ciner bu ortaklıkla yıllık 5 milyon 600 bin yolcu olan iç hatların kontrolünü ele geçirmiş olacak. THY yeni şirkete diğer ortakların en az iki katı olan RJ100 ve 70 uçaklarından 8 adet verecek. Ayrıca rezervasyon sisteminden, bakım ve dispeç hizmetlerinden de yararlandıracak. Ortaklığa Park Express bu yıl sipariş verdiği 3 uçağı, Crossair ise artık üretimden kalkmış Saab tipi pervaneli uçaklardan 4 veya 5 adet vermeyi planlıyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı