GeriEkonomi Özel emeklilikte müdahale uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel emeklilikte müdahale uyarısı

Bireysel Emeklilik Kanun Tasarısı'nın sigorta sektöründeki yankıları devam ediyor. Bazı sigortacılar tasarıyı desteklerken, bazıları ise yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Sigortacıların tasarı hakkındaki ortak görüşü ise ‘‘Devlet müdahaleci değil, denetleyici olsun’’.

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen ‘‘Bireysel Emeklilik Kanun Tasarısı’’nın sektördeki yankıları devam ediyor.

Sektörde bazı yöneticiler tasarıyı desteklerken, bazıları ise tasarının yeniden gözden geçirilmesini istiyorlar.

Bakanlığın 10 milyar dolar fon toplamayı beklediği tasarıyı değerlendiren Başak Hayat Sigorta Genel Müdürü Tevfik Cansız, ‘‘Sigorta şirketleri bireysel emekliliğin ikinci basamak dolayısıyla zorunlu olmasını beklerken, taslakta gönüllülük esasına dayalı üçüncü basamak sistem olarak yer alması bizleri şaşırttı’’ dedi.

Bayındır Hayat Genel Müdürü Ahmet Naim Oktay, özel emeklilik yasa taslağının ilk halinin küçük bir revizyondan geçirilerek tekrar sunulduğunu belirterek, yeni taslağın kendisini biraz daha rahatlatıcı olduğunu söyledi.

Özel emeklilik kanun taslağını genel hatları ile olumlu bulduklarını belirten Garanti Sigorta Grubu Genel Müdürü Erhan Tunçay, kanun taslağının uygulanmasında ortaya çıkabilecek bazı eksikliklerin yönetmeliklerle tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

FON’UN BUHARLAŞMASI

Anadolu Hayat Sigorta Genel Müdürü Hasak Eskil'in, Bireysel Emeklilik Yasa Taslağı'na ilişkin görüşleri ise şöyle:

‘‘Devlet Bakanı Recep Önal ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Hazine Müsteşarlığı'nın konuyla ilgili üst düzey bürokratları ile yaptığımız toplantılarda; bizzat sayın Bakan ve diğer üst düzey bürokratların sektörümüzün zarara uğramasına yol açabilecek bir gelişmeye meydan vermeyecekleri kanaati edinildi.’’

EGS Holding Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Turhan ise fondaki paraların buharlaşmaması gerektiğine dikkat çekti. Turhan, ‘‘Bugüne kadar birçok fonun kamu ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanıldığını ve paraların buharlaştığını gördük, aynı şey özel emeklilik fonlarının da başına gelmesin’’ dedi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Sinan Aygün ise, Bireysel Emeklilik Sigortası'nda toplanan primlerin vergiden muaf tutulması gerektiğini söyledi. Özel emeklilikte yaş sınırından çok hizmet sınırı gelmesi gerektiğini de belirten Aygün, ‘‘Devlet özel emeklilikte müdahaleci değil, iyi bir denetçi olsun’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle