GeriEkonomi Özaydınlı: YKB'de son aşamaya geldik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özaydınlı: YKB'de son aşamaya geldik

Koç Holding Üst Yöneticisi Bülend Özaydınlı, Yapı ve Kredi Bankası'nın yüzde 57.4 oranındaki hisselerinin Koçbank tarafından satın alınması işleminin gerçekleştirilmesinde son aşamaya gelindiğini belirtti.

Özaydınlı, Koç Topluluğu'nun 6 ayının değerlendirilmesi ve son gelişmelere ilişkin bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada soruları da cevapladı.

"YKB'DE HİSSE DEVRİ BU AY"

Koç Holding Üst Yöneticisi Bülend Özaydınlı, Yapı ve Kredi Bankası'nın yüzde 57.4 oranındaki hisselerinin Koçbank tarafından satın alınması işleminin gerçekleştirilmesinde son aşamaya gelindiğini belirterek, hisse devrinin bu ay sonunda tamamlanmasını planladıklarını bildirdi. Özaydınlı, birleşmenin 2006'nın ikinci çeyreğinde gerçekleşmesinin hedeflendiğini bildirerek "Bankacılıktaki hızlı büyüyemiz bundan sonra da devam edecek" dedi.

"TÜPRAŞ'IN FİNANSMANI YAKINDA AÇIKLIĞA KAVUŞACAK"

Koç Holding Üst Yöneticisi Bülend Özaydınlı, Tüpraş ihalesinde Koç-Shell Ortak Girişim Grubu'nun verdiği 4 milyar 140 milyon dolarlık rakama ilişkin olarak, “Bu rakamın finansmanının ne şekilde yapılacağı konusunda, arkadaşlarımız hızlı bir çalışma içindedirler ve yakın bir tarihte finansman konusu da açıklığa kavuşmuş olacaktır” dedi.

"TEKLİFİMİZ PİYASA DEĞERİNİN ÜZERİNDE"

Özaydınlı, Tüpraş özelleştirme ihalesinde 4 milyar 140 milyon dolarla en yüksek teklifi vermelerini değerlendirirken, “Gerek Türkiye'ye, gerekse de bu sektöre ve Tüpraş'ın geleceğine olan inancımız ile şirketin bugünkü piyasa değerinin üzerinde olan bir fiyatla bu teklifi verdik” dedi.

TÜPRAŞ'TA İŞLEMLERİN HIZLI TAMAMLANMASI

Tüpraş'taki süreci değerlendiren Özaydınlı, şunları kaydetti: “Tüm yasal ve idari işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanarak bu önemli kuruluşun da bünyemize katılmasını hedefliyoruz. Bu özelleştirmenin de gerek Topluluğumuz gerekse ülkemiz açısından hayırlı olmasını diliyoruz.”

"DÜNYANIN EN BÜYÜK 200 ŞİRKETİ ARASINA GİRECEĞİZ"

Özaydınlı, Yapı ve Kredi Bankası, TANSAŞ ve TÜPRAŞ satın almalarıyla Koç Topluluğu'nun yıllık kombine cirosunun yaklaşık olarak 42 milyar dolar, konsolide cirosunun ise 30 milyar dolar seviyesine geleceğini, 62 bin düzeyindeki çalışan sayısının 82 bini aşacağını vurguladı.

Özaydınlı, “Bu verileri ekonomik kriz öncesi rakamlarımız ile karşılaştırdığımızda karlılığımız ve satışlarımızın yaklaşık 4.5 katına çıkmış olacağını ve bu kez dünyanın en büyük 200 şirketi arasına gireceğimizi gurur ile ifade etmek isterim” dedi.

Koç Grubu Enerji Grup Başkanı Erol Memioğlu da, sorular üzerine TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesinin ardından kurulacak şirkette 3 yıl boyunca Koç Holding'in payının yüzde 51 olacağını, kalan yüzde 49'luk payın değişebileceğini ifade etti.

"ERDEMİR İHALESİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

Yeni satın almaların olup olmayacağına ilişkin soruya Özaydınlı, “Erdemir bildiğiniz gibi ilgi duyduğumuz projeler arasında yer alıyordu. Önümüzdeki günlerde ihalesine girip girmeme konusunu değerlendireceğiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle