GeriEkonomi Oyuncunun kumandası bedeni oldu, ‘hem spor hem oyun’ fark yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oyuncunun kumandası bedeni oldu, ‘hem spor hem oyun’ fark yarattı

Oyuncunun kumandası bedeni oldu, ‘hem spor hem oyun’ fark yarattı

Popular Science Dergisi’nin editörlerinin belirlediği, teknolojideki en heyecan verici gelişmeler arasında yer alan ‘Ev eğlencesi’ kategorisinde Microsoft’un hiç kontrol cihazı olmadan tamamen vücut hareketleriyle oyun oynamayı ve daha birçok aksiyonu yerine getirmeyi sağlayan işletim sistemi Natal, ‘Büyük Ödül’ü aldı.

Haziran 2009’da tanıtılan ancak piyasaya ne zaman çıkacağı bir sır gibi saklanan Natal, spor yaparken oyun oynamaya imkan tanıyacak. 1987’den beri ‘the best of what’s new-en iyi yeni’ buluşları belirleyen Popular Science dergisi, bu yıl 11 kategoride 100 yeniliği seçti. Geçen yıl listede sadece ev elektroniği olarak yer alan kategori bu yıl ikiye ayrılarak ‘Ev eğlencesi ve ev teknolojisi’ olarak işlendi. “Oyuncunun kumandası bedeni” sloganıyla tanıtılan Microsoft Project Natal’ı Popular Science Dergisi şu sözle anlattı: “Nintendo bize bir denetleyici sallayarak oyunları oynama kavramını getirdi, ancak Microsoft bu yıl daha da iyi bir şey gösterdi.” Project Natal işletim sistemi kişiyi tamamıyla oyunun içine alıyor ve beden hareketleriyle kontrol etmesini sağlıyor. Xbox 360 için geliştirilen bu sistemde tüm beden oyuncunun kumandası olarak hareket ediyor. Project Natal, XBox’a bağlanan bir sensörlü kameradan oluşuyor. Kamera karşısındaki kullanıcının vücudunu tarayarak hareketlerini bire bir oyuna-uygulamaya yansıtıyor. Bir kullanıcı arabayı sürerken diğer kullanıcı araba pit stopa girdiğinde lastikleri değiştirme gibi aksiyonları yerine getirebiliyor. Bunun için beden hareketlerini algılayan kameralar, ses tanımı yapabilen mikrofonlar ve en ufak mimikleri bile tanıyan algılayıcılar kullanılmış. Örneğin bir futbol oyununda oyuncular şut çekmek için tuşlara basmak yerine, topa doğrudan ayaklarıyla vurabiliyorlar. Natal’ın fiyatı ve teslim tarihi hakkında birçok soru işareti olsa da Microsoft yenilikçi bir yaklaşımı ortaya koydu.

Isabella Products Vizit

Herkes için fotoğraf paylaşımı

TÜKETİCİYE yönelik elektronik aletler üreten bir şirket olan Mass, kullanıcıların bir mobil ağı üzerinden dijital fotoğrafları alıp gönderebilmelerini sağlayan, tam anlamıyla interaktif bir dijital çerçeve olan Vizit’i tasarladı. Vizit’ in iki yönlü iletişimiyle bütünleşmiş kullanımı kolay arayüzü tüm zamanların ilk dijital çerçevesi olmasını sağlıyor. İnternet bağlantısına gerek olmadan, Vizit fotoğrafları mobilite ile her yerden yüklenebiliyor. Vizit dokunmatik ekran fotoğraf çerçevesinin tüm bu özellikleri kullanıcılara aileleri veya arkadaşlarıyla bir ağ oluşturup yaşamlarını paylaşabilmelerini sağlıyor. Vizit’in aylık kullanım ücreti 6 dolardan başlıyor.

Panasonic TC-P54Z1

İlk kablosuz televizyon

Bu PANASONIC’in, 2.5 cm kalınlığındaki yeni Z1 serisi 1080p kablosuz özelliği ile en yüksek çözünürlükte görüntü izleme imkanı sunuyor. 54 inçlik plazma kümesi gözle görülmeyen girişi, ayarlayıcısı ve karmakarışık olmayan kablolarıyla fark yarattı. Cihaz Youtube desteği sağlıyor ve 2.4GHz’lik uzaktan kumandası var. 40,000:1 kontrast oranı, Neo PDP panel ve kablosuz bağlantı yetenekleri ile şık bir ev aksesuarı görünümündeki Z1 serisi, geçen yıl çıkan PZ800 modeline göre yarı yarıya enerji tüketiyor. Serinin Japonya’ daki 54 inç modelinin fiyatı 7.850 dolar civarında.

Focus Odak Enhancements Summit Wireless

Kablosuz üç boyutlu ses

DİNLENEN şarkıda tek bir detay kaybetmeden hoparlördeki kablolardan kurtulma imkanı sunuyor. Focus Enhancements şirketinin yeni kablosuz teknolojisi, sıkıştırılmamış formatta, üç boyutlu sesi kanallara dağıtıyor. Bu avantajdan faydalanabilmek için, 2010’un ilk yarısında piyasaya çıkacak Aperion’un hoparlörleri gerekli. Ayrıca alıcının ya da Blu-ray oynatıcının sesi iletmesi için bir modül yüklemesi şart.

Yahoo Connected TV

Televizyonunuzu internete bağlamanın yolu

TELEVİZYON dünyasındaki ve yazılım şirketlerindeki bitkin girişimlerin ardından Yahoo, kanepeden yapılan internet sörfünü çalışmayı da ekleyecek. Connected TV ile internetin en iyilerini TV’ye taşımayı hedefleyen Yahoo bu uygulamasında, TV kanalı izlenirken aynı zamanda Facebook, Flickr ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerindeki bağlantıyı da etkileşim halinde tutacak. Böylece kullanıcılar hem internette haberleri okuyacaklar, hem TV kanalını izleyebilecekler hem de düşündüklerini Twitter’a aktarabilecekler.

Dolby laboratuvarlarından Pro Logic IIz sesiyle gerçekten çevreleyen ‘ev sineması’

DOLBY firmasının Pro Logic IIz ismini verdiği teknoloji yeni bir ses deneyimi vaat ediyor. Dolby’nin yeni ses formatı olarak tanıtılan Pro Logic IIz, 9.1 yani tam 10 hoparlörü ev içerisinde farklı kısımlara konumlanıyor. Bu sayede oturma odasında sinema keyfi yaşatıyor. Bu teknoloji 5.1 ya da 7.1 çıkışlı DVD oynatıcılarda da kullanılabiliyor. Tercihen televizyonun sağındaki ve solundaki ana hoparlörlerin iki metre yükseğine yerleştirilmesi gereken yeni hoparlörler, mevcut 7.1 sistemine (mevcutsa tabii) yüksekten gelen ses efektlerini algılama imkanı verecek. Yağmur ya da rüzgar yüksekten gelen ses efektidir. Bu arada, Pro Logic IIz formatı piyasada olan 5.1 ve 7.1 destekleyen DVD ve Blu-ray’leri çöpe atmıyor. Bunun yerine, işlemcisi sayesinde arka plandaki sesleri diğerlerinden ayırıyor ve yüksekten verilmesi gereken efektleri yeni hoparlörlere ulaştırıyor.

Ev teknolojisinde ‘faturayı ucuzlatmak’ öne çıktı

EV teknolojisi kategorisinde ise Bosh Full Force Teknoloji Ağırlıkla değil güçle yeniden donatılan çivi tabancası ile ‘Büyük Ödül’ü kazandı. Listenin ikinci sırasındaki TLD 100 Termal Kaçak Dedektörü ise bu yılın en konuşulan ürünleri arasında yer almayı başardı. Portatif kullanım kolaylığı ile evsahiplerine kaçak ısıyı ölçme imkanı tanıyor. Üç basit rengi barındıran cihazla evinizdeki camlardan ya da kapıdan soğuk hava girip girmediğini tarayabiliyor. Cihaz sıcaktan soğuğa geçerken yeşilden kırmızıya ve maviye dönüşüyor. Bu küçük cihazın enerji ödemelerinde yüzde 20 kazanç sağladığı da belirtiliyor. Listenin üçüncü sırasındaki
Hibrit Elektrikli Termosifon ise,
“Sıcak su ile duş almak ucuzluyor” sloganıyla tanıtıldı. General Elektrics’in yeni hibrit elektrik su ısıtıcısı 1.856 kilovat/saat elektrik kullanarak yılda yüzde 62 daha az enerji tüketimi sağlıyor. Bu da yılda yaklaşık 320 dolarlık tasarrufa denk geliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle