GeriEkonomi ‘Oyun yeni başlıyor’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Oyun yeni başlıyor’

‘Oyun yeni başlıyor’
refid:29973918-spot ilişkili resim dosyası

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, geçen hafta gerçekleşen 4.5G ihalesi ile sektöre normalizasyon geldiğini belirterek, “Tüm operatörlerin eşit şartlarda rekabet edebilmesi için uygun bir zemin oluşturuldu. Adil frekans dağılımının ardından mobilde oyun yeniden başlıyor. Kazanan Türkiye olacak” dedi.

TÜRK Telekom CEO’su Rami Aslan, 26 Ağıustos’ta gerçekleşen 4.5G frekans dağıtım (IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme) ihalesinin hem Türkiye hem de sektör için bir devrim niteliği taşıdığını belirterek, “Türk Telekom Grubu olarak aldığımız frekans paketleriyle sektörde koşullar eşitlendi. Oyun daha yeni başlıyor” dedi. İhalede gerçekleşen frekans dağıtımıyla, sektörde normalleşme sağlandığını kaydeden Aslan, “Tüm operatörlerin eşit şartlarda rekabet edebilmesi için uygun bir zemin oluşturuldu. Sağlıklı rekabet koşullarının en büyük kazananı ise Türkiye ekonomisi ve insanımız olacak. Adil frekans dağılımının ardından mobilde oyun yeniden başlıyor” diye konuştu.
Dün Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ve Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca ile birlikte grubun iştiraklerinden Avea’nın 954.68 milyon euro bedelle 5 frekans paketi aldığı 4.5G ihalesini değerlendiren Aslan, şunları söyledi: “Geçmişten günümüze yaptığımız yatırımlar sayesinde bugün çok avantajlı bir noktadayız. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı sayesinde yeni nesil teknolojileri kullanabiliyoruz. Bizim altyapımız olmasaydı değil 4.5G teknoloji 3G teknolojisini dahi kullanamazdık.”

20 MİLYAR TL YATIRIM

Akıllı ihale stratejisiyle tam olarak istedikleri frekansları aldıklarını vurgulayan Aslan, bu frekanslarla birlikte fiber altyapıdan aldıkları güç sayesinde, Türk Telekom Grubu’nun sektörün en güçlü oyuncularından biri olacağını belirtti. Aslan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin en büyük ve en güçlü iletişim altyapısı, uzun yıllar boyunca yaptığımız yatırımın sonucu. 2005 yılından bu yana devam ettiğimiz ve yıl sonuna kadar, lisans ve frekans bedeli hariç yaklaşık 20 milyar lirayı bulacak olan yatırımlarımızın üçte ikisini altyapı ve fibere yaptık. Çok çalışmamızın ve yatırımlarımızın faydasını, Türkiye’nin en iyi 4.5G şebekesini dünyanın en hızlı fiber altyapısı üzerine kurarken göreceğiz. 4.5G ile mobilde başlayan bu yeni dönemin öncüsü biz olacağız. Yeni dönemin açık ara lideri olacağız.”

Rekabete şekil verebiliriz

TÜRK Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir, “İhaleye açılan spektrumun yüzde 30’unu aldık ve toplamda müşteri başına düşen en yüksek spektruma sahip operatör olduk. Bu sayede en yüksek hızı ve kapasiteyi bizim müşterilerimiz deneyimleyecek. Aldığımız frekanslarla mobil rekabeti şekillendirecek güce sahibiz” dedi. Özellikle 900 MHz dağılımında pazarda uzun süreden beri devam eden adaletsizliğin giderildiğini kaydeden Akdemir, “Sektördeki oyuncuların sağlıklı rekabet koşulları altında hizmet vermesinin yolu açıldı. İhalede aldığımız frekanslarla, 5G için de gerekli ihtiyacı karşılayabilecek duruma geldik” diye konuştu.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

MEHMET Ali Akarca da, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Enerjiden perakendeye, otomasyondan sağlığa kadar 4.5G teknolojisiyle birlikte her sektörde yeni iş alanları ortaya çıkacak. Hedefimiz pazardaki toplam 2.6 milyon şirkete hizmet vermek. Ülkemizin en büyük 500 şirketinin 499’u Türk Telekom Grubu müşterisi ve bizimle çalışan kurumlar, 4.5G’yi fiber farkıyla yaşayacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle