Oyak: Zaman daraldı, Erdemir’i Arcelor’suz devralıyorum

Hürriyet Haber
22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Oyak, Erdemir’in yüzde 46.12 hissesi için dünya çelik devi Arcelor ile Ataer’de yaptığı ortaklık çalışmalarını sona erdirdi. Edinilen bilgiye göre, Erdemir’i devralacak Ataer Holding’in yüzde 41’nin Arcelor’a satışına ilişkin Rekabet Kurulu onayının süreci uzatacağını planlayan Oyak, 6 Mart’ta dolacak süreyi dikkate alarek tek başına hareket etmeye karar verdi.

ORDU Yardımlaşma Kurumu’nun (Oyak), yüzde 46.12’si için yapılan ihalede 2.77 milyar dolarla en yüksek teklifi vererek aldığı Erdemir’de yabancı ortak olarak seçtiği Lüksemburg merkezli çelik üreticisi Arcelor ile ortaklık çalışmalarını sona erdirdi.

6 MART’TA YETİŞTİRECEK:

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir’in blok satışı için yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Oyak, Avrupanın en büyük çelik üreticisi Arcelor ile yapmayı planladığı ortaklıktan vazgeçmesinde sürenin azalması etkili oldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından (ÖİB) Erdemir’in devralması için 6 Mart’ta kadar süre verilen Oyak bunun için Ataer Holding’i kurarken, bu holdingin yüzde 41’ini de Mittal’den sonra dünyanın da ikinci büyük çelik devi olan Arcelor ile ortaklık görüşmelerine başlamıştı. Edinilen bilgiye göre Ataer Holding’de Arcelor’a yapılacak hisse devrine ilişkin başvurunun Rekabet Kurumu tarafından incelenmeye alınması zamanlama konusunda endişe yarattı. Bu durum karşısında da Rekabet Kurumu’ndan çıkacak kararın gecikebileceği, Şubat ayının da 28 çektiğini dikkate alınan Oyak yöneticileri, Ataer Holding’de Arcelor ile yapılacak olan ortaklıktan vazgeçerek "Erdemir’i tek başıma alacağım" kararını verdi.

KREDİ BULUNMUŞTU:

Bir yetkili, Arcelor ile yolunu ayıran Oyak’ın, Erdemir’i tek başına almak için işlemleri başlattığını ve gerekli kurumlara bilgilerin ilettiğini söyledi. Bir sektör yetkilisi de "Oyak’ın Arcelor ile ortaklık kurması Rekabet Kanunu açısından sorun yaratıyordu. Rekabet Kurulu’ndan olumsuz karar çıkmasını engellemek için bu yöntem seçildi. Oyak zaten Erdemir’i almak için gerekli finansmanı sağlamış bulunuyor" dedi. Sektör yetkilileri daha önce Arcelor’un, halen sektördeki önemli firmalardan olan Borçelik’in de hissedarı olmasının, Rekabet Kurulu’nun bu satışla ilgili değerlendirmesinde en kritik noktayı oluşturduğunu bunun da şartlı iznin çıkmasına neden olabileceğini söylemişlerdi.

KARAR HAFTAYA BIRAKILMIŞTI:

Erdemir’in ÖİB’ye ait yüzde 46.12 hissesinin 4 Ekim’de yapılan blok satış ihalesinde 2.77 milyar dolarla en yüksek teklifi Oyak vermiş ve ihale sonucu Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından onaylanmıştı. Rekabet Kurulu da 24 Kasım’da Oyak’ın Erdemir’i devralmasında Rekabet Kanunu açısından herhangi bir sakınca olmadığını belirterek satış işlemine izin vermişti. Ancak, Arcelor’un Oyak’ın Erdemir’i almak için kurduğu Ataer Holding’e yüzde 41 pay ile ortaklığın söz konusu olması üzerine Rekabet Kurulu’na yeniden izin başvurusu yapılmıştı. Geçen hafta perşembe günü söz konusu başvuruyu ele alan Rekabet Kurulu kararını bu haftaya bırakmıştı.

Arcelor’un Erdemir’le saç ortaklığı sürüyor

ARCELOR’
un CEO’su Guy Dole, bu ihale sonrasında Lüksemburg’da yaptığı açıklamada, ’Türkiye’deki işlerimizi geliştirmek istiyoruz ve yatırımcılarımız için doğru değer seviyesini yaratabilecek ve Erdemir Grubu’na sürdürülebilir gelecek sağlayabilecek bir teklifte bulunmuştuk. Bu sonuç, 15 yıldan fazla bir süredir aktif olduğumuz Türkiye piyasasına olan bağlılığımızı değiştirmez. Yerel ortaklarımızla birlikte, Türkiye’deki faaliyetlerimizin büyümesini yükselteceğiz’ demişti. Arcelor’un halen Erdemir’de saç işinde ortaklığı bulunuyor.

Mittal de ilgilenmişti

DÜNYA
çelik devi Mittal de Erdemir ile ilgilenmiş ancak ihalenin daha başında düşük tekif vererek çekilmişti. Erdemir ihalesinde, daha başında gçekilen Mittal, geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir şekilde Arcelor’a 23 milyar dolarlık bir teklifle satın almak istediğini açıklamıştı. Arcelor, Mittal’in bu sürpriz teklifini reddederken, Türkiye’de de Mittal’in Arcelor’u alması halinde neler ortaya çıkabileceği tartışılmaya başlamıştı. Mittal’in Arcelor’u alması halinde, Erdemir’in kontrolünü de ele geçirebileceği yorumları yapılmıştı.

Rekabet Kurulu Erdemir kararını yarın verecek

REKABET Kurulu yarınki toplantısında sadece Oyak’ın Erdemir’i almasına ilişkin başvuruyu değerlendirmesi bekleniyor. Bu durumda ortaklığın sona ermesiyle birlikte Oyak’ın Erdemir’i devralmasında bir sorun kalmaması nedeniyle satış sözleşmesinin de kısa sürede imzalanması bekleniyor. Oyak, önceki gün İMKB’ye gönderdiği açıklamada, Erdemir hisselerinin alımı için 17 Şubat’ta ÖİB’ye başvurduğunu, son aşamaya gelen hisse devrindeki teknik hususların gereğini gündeme getirmenin yanı sıra, hisse satış sözleşmesinin Oyak’a ait bulunan Ataer Holding tarafından imzalanacağı belirtilmişti. Şartname gereği Oyak, Türkiye Kalkınma Bankası’nın mülkiyetindeki yüzde 3.17 Erdemir hissesini de aynı şartlarla satın alacak. Erdemir’in kendi portföyünde de yüzde 3.07 hissesi bulunduğu için Oyak nihai olarak şirketin toplam yüzde 52.36’sına sahip olacak.
Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı