GeriEkonomi Oyak’ın Elazığ Çimento’su 110 milyon dolara İtalyan oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oyak’ın Elazığ Çimento’su 110 milyon dolara İtalyan oluyor

Oyak’ın Elazığ Çimento’su 110 milyon dolara İtalyan oluyor
refid:4852420 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin en ağır krizi yaşadığı 2001 yılında Çimentaş’ı alarak Türkiye’ye giren İtalyan Cementer Grubu, çoğunluk hissesi Oyak Grubu’nda bulunan Elazığ Çimento’yu 110 milyon dolara almak üzere anlaşma imzaladı. Cementir, böylece Türkiye’de 4 çimento fabrikasına kavuşacak ve pazarda üretim kapasitesi açısından 4’üncü sıraya yükselecek.

İTALYAN çimento şirketi Cementer’in Türkiye’deki ana ortağı Çimentaş, Elazığ Çimento’nun yüzde 99.99’unu 110 milyon dolara Oyak Grubu’ndan satın alıyor. Cementer, inşaat sektöründe beklenen yavaşlamaya rağmen yüzde 20 civarında büyüyeceği öngörülen Türk çimento sektöründeki konumunu Elazığ Çimento’yu satın alarak Doğu’ya yayacak. Ağırlıklı olarak batıda faaliyet gösteren Çimentaş, Elazığ Çimento’yu alarak Irak pazarına da yakın bir fabrikaya sahip olacak.

4 FABRİKA OLACAK: Yıllık çimento kapasitesi 900 bin ton olan Elazığ Çimento ile birlikte Cementir’in Türkiye’deki fabrika sayısı 4’e yükselecek. İzmir, Kars ve Lalapaşa’da da üç fabrikası olan Çimentaş’ın yıllık çimento üretim kapasitesi 5 milyon tona, klinker üretim kapasitesi ise 3.1 milyon tona çıkacak. Çimentaş’ın klinker üretiminde yüzde 6.15 olan payı da yüzde 7.8’e ulaşacak.

CEMENTER TÜRKİYE’YE İNANIYOR: Cementer’in Türkiye’deki ana ortağı Çimentaş Grup Genel Koordinatörü Mustafa Güçlü, "Cementer Grubu 2001 yılında kriz sırasında Türkiye’ye geldi. 11 Eylül konjonktürü ve Türkiye’deki ağır ekonomik şartlara rağmen o dönemde gelmesi, Cementer’in Türkiye’ye inancını gösteriyor. Bunun ilk işaretini de geçen yıl Uzan fabrikalarının ihalesinde verdi ve 166.5 milyon dolara Lalapaşa’yı aldı" dedi. Elazığ Çimento’da Oyak’ın yüzde 70, Gama’nın yüzde 30 payı olduğunu hatırlatan Güçlü, şöyle konuştu: "Hissedarlar hisselerini birlikte satma kararı alınca piyasadaki çeşitli şirketlerle iletişime geçtiler. Biz de ilgilendik. Uzun süren müzakereler sonucunda tamamı 110 milyon dolar üzerinden anlaşma sağlandı. Rekabet Kurumu izninin alınmasının ardından anlaşma tamamlanmış olacak ve satın alma bedeli nakden ödenecek."

KLİNKERDE LİDER SABANCI: Liderliği Sabancı Grubu ile Oyak Holding paylaştığı klinker pazarında ise bu satın almadan sonra sıralamada Sabancı Grubu 6.6 milyon tonla liderlik koltuğuna otururken, Oyak 6 milyon tonla ikinci sıraya inecek. Klinker üretiminde Nuh Çimento 4.3 milyon tonla üçüncü sıradaki yerini korurken, Çimentaş Elazığ Çimento ile birlikte 3.1 milyon tona ulaşarak 4’üncülüğe yükselecek.

REKABET KURULU’NA İZİN BAŞVURUSU: Çimentaş’tan İMKB’ye yapılan açıklamaya göre, Elazığ Çimento’nun sermayesinin yüzde 99.99’una denk gelen 4.6 milyon YTL nominal değerli hisseleri için hisse devir sözleşmesi imzalandı. İşlemin tamamlanmasının Rekabet Kurulu’ndan gerekli izin için başvuru yapılacak. Açıklamada, işlemin tamamlanmasının ardından devir bedelinin nakit olarak ödeneceği ifade edildi.

HİSSE DEVRİ EYLÜLDE: Cementer’in Roma Borsası’na yaptığı açıklamada da, hisse devrinin eylül sonunda tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi. Çimentaş, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından geçen ekim ayında düzenlenen ihalelerde, Edirne’deki Lalapaşa Çimento’yu 166.5 milyon dolara satın almıştı. Uluslararası genişleme stratejisi kapsamında Türkiye’deki ilk yatırımıını 2001 yılında Çimentaş’ı satın alarak yapan Cementer, şimdiye kadar Türkiye’de 500 milyon doları aşkın yatırım yaptı.

Elazığ’ın vergi öncesi kárı 21.5 milyon dolar

OYAK Grubu şirketlerinden yapılan açıklamalara göre, Elazığ Çimento’da Ünye Çimento’nun yaklaşık yüzde 7, Adana Çimento’nun yüzde 10 ve Bolu Çimento’nun yüzde 18 payı bulunuyor. Elazığ Çimento’nun yaklaşık yüzde 35’in sahip olan bu üç şirket, bu hisseler için toplam 38.5 milyon dolar ödeyecek. 2005 yılında 52 milyon dolarlık net satış rakamına ulaşan Elazığ Çimento’nun faiz, amortisman ve vergi öncesi kárı (FAVÖK) aynı dönemde 21.5 milyon dolar oldu. 200 kişinin çalıştığı Elazığ Çimento’nun net borcu 15 milyon dolar.

Çimento tüketimi 5 ayda yüzde 23 arttı

Konut sektöründeki canlanmayla birlikte çimento tüketimi de artış gösterdi. Çimento tüketimi, 2006 yılının ilk 5 aylık döneminde 2005 yılının ilk beş ayındaki 12.25 milyon tona göre yüzde 23 arttı. 5 aylık çimento tüketimi 15.08 milyon tona çıktı. 2005 yılında çimento sektörü iç satışları 35 milyon tonun üzerinde gerçekleşti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle