GeriEkonomi Ovit’e dünyanın en uzun üçüncü tünelini yapıyoruz
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Ovit’e dünyanın en uzun üçüncü tünelini yapıyoruz

Ovit’e dünyanın en uzun üçüncü tünelini yapıyoruz
refid:20548389 ilişkili resim dosyası

Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir bölümünde Ovit Dağı’nda yapılacak Ovit Tüneli’nin temelini atan Başbakan Tayyip Erdoğan, tünelin bağlantı yollarıyla 17 kilometreyi geçen bir proje olduğunu ve maliyetinin 800 milyon lirayı bulacağını söyledi. Ovit, dünyanın üçüncü en uzun tüneli olacak.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün, Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir bölümünde Ovit Dağı’nda yapılacak Ovit Tüneli’nin temelini attı. Asırlık bir beklentiyi, nesillerin umudunu, heyecanını bu bölgede yaşayan herkesin yüreğini saran bir projeyi hayata geçirecek adımı attıklarını belirten Erdoğan, “Ovit Tüneli, Rize’yi ve bütün Karadeniz’i, Kuzey Kafkasya’yı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya oradan Orta Asya ve İran’a bağlayacak ulaşım güzergahının en kritik geçişini oluşturuyor” dedi.
Stratejik bir proje
Temel atma törenlerine gitmediğini, açılış törenlerine katıldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Ama bu tören anlamlı olduğu için bunun temel atmasında da birlikte olmayı özelikle arzu ettim. Karadeniz Sahil Yolu’nu İkizdere üzerinden İspir’e oradan da Erzurum’a bağlayacak bu önemli ulaşım güzergahı ticaretten turizme kadar her alanda bölgenin potansiyelini harekete geçirecek stratejik bir projedir. Bu güzergah Karadeniz’i Erzurum’a bağlayan diğer alternatif yollara, onlarla mukayese ettiğimizde Ovit Dağı geçişi yılın büyük bölümünde kar ve çığ tehlikesi sebebiyle kapalı kalmasından dolayı etkin kullanılamıyor olmasından dolayı büyük önem arz ediyor. Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde başlayan 132 yılık bu projeyi hayata geçirmek her zaman olduğu gibi yine bize nasip olacak.”
Maliyeti 800 milyon lira   
Erdoğan, Ovit Tüneli tamamlandığında İkizdere-İspir yolunun yılın 12 ayında 365 gün açık kalacağını ve yolların iki şerit gidiş geliş duble yol olacağını, İspir-Erzurum arasındaki güzergahın 30 kilometre kısalacağını söyledi. 7 bin 200 metrelik Kırık Tüneli’nin de kısa sürede inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Ovit Tüneli projesi sadece stratejik bir öneme haiz değil. İnşaat tekniği bakımından da önemli yenilikler içeriyor. 15 kilometrelik Ovit Tüneli ülkemizde ilk defa kullanılacak tünel delme makinesiyle açılacak. Bu şekilde inşaatın hızını da arttırmış oluyoruz. 3.5 yılda tamamlamayı hedeflediğimiz, bağlantı yollarıyla 17 kilometreyi geçen bu projenin maliyeti 800 milyon lirayı bulacak. Türkiye’nin en uzun, dünyanın üçüncü en uzun tüneli olacak Ovit Tüneli’nin ülkemizin mühendislik ve müteahhitlik gücünü dünyaya bir kez daha gösterecek önemli bir eser olacağına inanıyorum.”

Mesele aşık olmak

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Mesele aşık olmak. Aşk öyle basit sıradan bir olay değil. Erkekle kadının bir araya gelmesi değil. Aşk, kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Biz vatanımızı milletimizi böyle seviyoruz. Dağı Ferhat deler. Öyle sıradan kişiler delemez ve biz Ferhat olmaya azmettik. İşte karşınıza da çıktık. Onun için vuracağız dağlara çoğu gitti azı kaldı diyeceğiz” dedi.

Kasamız sağlam

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, göreve geldiklerinden Türkiye’nin IMF ye borcunun 23.5 milyar dolar olduğunu ifade ederek, “23.5 milyar dolar, iktidarda kimlerin olduğunu biliyoruz, DSP MHP ANAP. 23.5 milyar dolar IMF’ye borç vardı. Şu anda ne kadar var? 2.3 milyar dolar. Yani 10 lirayı 1 liraya düşürdük. Onda 1. Merkez Bankası’nda ne vardı 27 milyar dolar. Şimdi Merkez Bankası’nın kasasında ne var biliyor musunuz 93 milyar dolar var. Eğer biz böyle rahat konuşuyorsak kasa sağlam da onun için ve yaptığımız yatırımlarda durmak yok yola devam” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle