GeriEkonomi ÖTV indirimine tasarrufu ekledi ilk yarı 20 milyon TL kâra ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖTV indirimine tasarrufu ekledi ilk yarı 20 milyon TL kâra ulaştı

ÖTV indirimine tasarrufu ekledi ilk yarı 20 milyon TL kâra ulaştı
refid:12355115 ilişkili resim dosyası

Doğuş Otomotiv, yılın ilk çeyreğinde kurlardaki hareketlilik ve satışların düşmesi sonucu 17 milyon TL zarar açıklamasına rağmen, ikinci çeyrekte hem ÖTV indirimi hem de uygulamaya koydukları tasarruf tedbirlerinin etkisiyle ilk yarı sonunda net kârını yüzde 61 artırarak 20 milyon TL’ye çıkardı.

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, özellikle işletme giderlerinde uygulamaya geçirdikleri tasarruf tedbirleri ve yalın yönetim anlayışının tüm süreçlere yansıtılması ile 20 milyon TL net kâr elde ettiklerini belirterek, “Yıl sonunda bu tasarruf rakamının 40 milyon TL olarak gerçekleşmesini hedeflemekteyiz” dedi.

Tedirli iyimserlik

Kuruluşunun 15’inci yılını kutlayan ve bünyesindeki 15 markayla Türkiye’nin en büyük distribütörü olan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, dünya ekonomisinin ve otomotiv sektörünün yaşadığı daralmayı hatırlatarak, “Böyle bir dönemde, marjların bu kadar dar olduğu bir sektörde ağırlıklı maliyet kontrolü ile sağlanan kârlılık önemli bir yönetim başarısıdır” diye konuştu. Bu dönemde tedbirli iyimserlik içinde olmak gerektiğini söyleyen Acar, şöyle konuştu: “Yani  iyimserliğimizi koruyoruz ama tedbiri elden bırakmamak lazım. Krizin aşılması için daha epey bir zaman var. 2010’da dünya büyümeye döner. Ama normale dönüş 5-6 yıllık bir dönemi alır. Bu tür dönemlerde şirketler maliyetlerini kontrol etmeli. Çünkü durgunluk dönemlerinde maliyet yapınızı kontrol edemezseniz şirketinize çok ciddi maddi hasarlar yükleyebilirsiniz. Dolayısıyla bir fırtına ortamı olduğunu düşünürsek eğer, o fırtına ortamına hazırlıklı olmak lazım. Bizim de Doğuş Otomotiv olarak ana  stratejimiz, böyle bir kriz döneminde şirketimize ve çalışanlarımıza herhangi bir  hasar vermeden bu dönemi geçmeye çalışıyoruz.”

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ise, erken uyarı sistemlerini değerlendirerek, kriz dönemine hazırlıklı girdiklerini belirterek, “Son yıllarda zaten hem maliyet kontrolünü hem de esnek gider yapısını yönetim felsefemiz haline getirmiştik. Bu dönemde bu anlayışımız bizi avantajlı kıldı. Aynı zamanda ÖTV indirimi ile desteklenen pazarda, buna da bağlı olarak ilk yarıda önemli bir satış başarısı yakaladık. 25 bin 69 adetlik bir satışla yüzde 9.1 pazar payı elde ettik. Yıl sonunda 40-44 bin civarında satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Tüm 2. el otomobiller hurriyetoto.com’da 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle