GeriEkonomi ÖTV indi, isteyeni olmayan kızlar bile çeyiz için mağazaya gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖTV indi, isteyeni olmayan kızlar bile çeyiz için mağazaya gidiyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indiriminin sektöre getirdiği canlanmayı mağazalara giderek yerinde tespit ettiğini, henüz isteyeni olmayan genç kızların bile beyaz eşyadan çeyiz hazırladığını söyledi.

Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonunda, kriz önlemlerinin yankısını ilginç örneklerle anlatan Çağlayan, şunları söyledi:

Otomotiv 24 saat

"Renault Genel Müdürü üretim için 12 bin yeni siparşi verdiklerini söyledi. İnsanlar arabaları; çantayla, poşetle götürdükleri paralarla satın alıyorlar. Bunu sektör kendisi söylüyor. Psikolojik bir kırılganlık noktası da önemli. Sanayi üretiminde ve kapasite kullanımında gelmiş olduğumuz nokta, bana göre dönüşümün başladığı noktadır. KDV ve ÖTV indirimi yapılan sektörlerde bir canlanma var. Türk otomotiv sektörü şu anda 24 saat çalışıyor.

Daha isteyeni yok

23 Mart’ta Uşak’ta gezerken bir beyaz eşya mağazasına girdim. ’Nasıl işler?’ diye sordum. ’İşler 2-3 gündür çok iyi’ dediler. Baktım mağazada birileri alışveriş yapıyor. ’Hayırdır ağa, ne yapıyorsun?’ diye sordum, ’ Vallahi Sayın Bakan, kıza çeyiz bakmaya geldim’ dedi. ’ Ne alıyorsun?’ diye sorunca, ’buzdolabı, şunu, bunu alıyorum’ dedi. Kıza dedim ki ’nikah bugün ya da yarın. Bak ben de buradayım, isterseniz ben de buradayken nikah şahidiniz olayım’ deyince, kız başladı gülmeye... ’Ne gülüyorsun? Nikahtan dolayı çok mu mutlu oldun?’ deyince, kızın babası, ’ Yok Sayın Bakan, daha kızın isteyeni yok’ dedi.

50 bin araç satıldı

İndirimi fırsata çevirmişler, şimdiden eşyalarını alıyorlar. Almanya’da hurda indirimi yapılmasından dolayı çok araç satıldı. Bu nedenle Türkiye’deki araba firmalarının stoklarında sıkıntı yaşanıyor. ÖTV indirimi yapan ülkeler içinde en çok otomobil Türkiye’de satıldı. 50 bin araç, hemen başta eridi. Bunların da sadece dörtte birinde tüketici kredisi kullanıldı. Bu kredinin yarısı da sıfır faizli ve firmaların taksitlendirdiği kredi. Stokların yüzde 70’i erir demiştim, bu çok rahat eriyecek. (İşçiyi kağıt üstünde işten çıkarıp sigortasız çalıştıran işverenlere) Bu işin önce vicdani sorumluluğu var. İşçiyi kayıt dışı çalıştırmak demek, o insandan hırsızlık yapmak demek. Bunun hem dini boyutta hem maddi boyutta hem de kanunda cezası var. Yani o insanın hakkını yiyorsunuz. Allah bile diyor ki ’Bana kul hakkıyla gelmeyin, nasıl gelirseniz gelin’ Yanında çalıştırdığın insanın sigortasını, vergisini vermiyorsan, kaçak çalıştırıyorsan, kul hakkı yiyorsun demektir. Şart her ne olursa olsun bunun haklı sebebi de olamaz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle