GeriEkonomi Otoyolda gişe çilesi sona eriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otoyolda gişe çilesi sona eriyor

Boğaz köprülerinde ve otoyol gişelerinde meydana gelen yığılmalar, yakında tarihe karışacak. ‘‘Otomatik geçiş sistemi’’nin önümüzdeki mayıs ayından itibaren devreye girmesi için çalışmalar yapılıyor.

Türkiye'nin en çok okunan otomobil ve sürücü dergisi ‘‘Auto Show’’un 19 Ocak 1999 sayısında yer alan bir habere göre Boğaziçi köprüleri ve otoyol gişeleri önünde meydana gelen ücret ödeme yığılmaları, artık insanlara çok değerli olan zamanlarını kaybettirmeyecek. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, ‘‘otomatik geçiş sistemi’’ ile ilgili her şeyin tamamlandığını, tek eksiğin Ziraat Bankası'nın yazılım programı olduğunu belirttiler.

ASELSAN tarafından geliştirilen ‘‘otomatik geçiş sistemi’’ temel olarak manyetik etiketlerin yazılması ve okunması ilkesine dayanıyor. Araç sahiplerinin Ziraat Bankası'ndan satın alacakları manyetik etiketler, gişelere kurulan ‘‘etiket sorgulayıcıları’’ tarafından otomatik olarak okunuyor. Araçların ön camına yapıştırılan etiketler, gişeye giriş sırasında sorgulayıcı tarafından kodlanıyor. Bu kodlamada aracın hangi gişeden giriş yaptığı belirleniyor. Araç yolun sonundaki gişeden çıkarken başka bir sorgulayıcı tarafından okunuyor ve ücret belirleniyor. Ayrıca gişelere kurulan ‘‘aks sensörleri’’ sayesinde aracın aks sayısı ve ağırlığı belirlenerek araçların sınıfları tayin ediliyor. Burada sistemin amacı, araçların gişelerden durmaksızın geçebilmesi. Otomatik geçiş sistemini tercih eden sürücülere, aylık hesap dökümü yollanacağı gibi, geçiş ücretinden yüzde 10 indirim yapılacak. Sürücünün banka hesabındaki kredisi azaldığında ise girişler sırasında sürücü sistem tarafından otomatik olarak uyarılacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle