GeriEkonomi Otoyol, Iveco’nun üretim üssü olmaya hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otoyol, Iveco’nun üretim üssü olmaya hazırlanıyor

2003 yılının ikinci yarısında Otoyol-Iveco, Türkiye Ticari Araç Pazarı'ndaki yerini güçlendirmek ve yurtdışı pazarlardaki etkinliğini artırmak için kapsamlı bir atılım ve yeniden yapılanma sürecine girdi.

Bu süreçte iki ortağı Koç Holding ve Iveco'nun desteğini alan Otoyol-Iveco, Koç Holding'in Topluluk Şirketleri için çizdiği stratejik plan dahilinde hedeflerini belirledi. Arama konferansı ile başlayan çalışmalar sanayi ve bayi temsilcilerinin yanı sıra şirketin çeşitli kademelerde çalışanların katılımı ile 3 gün sürdü. Stratejik Plan'ın başlama vuruşunu 1070 çalışanın katıldığı toplantılarla yapıldı.

Yeniden yapılanma çalışmalarını anlatan Otoyol-Iveco Genel Müdürü Murat Selek, Otoyol-Iveco'nun sahip olduğu tecrübe, tasarım gücü, kaliteli üretim, maliyet ve coğrafi konum avantajlarıyla Iveco'nun üretim üssü olabileceğini söyledi. Otoyol Adapazarı fabrikasında üretilen yeni araçlarla, Iveco'nun ürün yelpazesini tamamlayabileceğini kaydeden Selek, şunları söyledi:

‘‘Türkiye yolunu belirledi. Avrupa'nın bir parçasıyız. Avrupa'nın diğer bölgelerine çıkış kapısı olma özelliğimiz var. Stratejik bir yerdeyiz. Dolayısıyla Avrupa'nın ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Avrupa'da olmayan ürünleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya gibi ülkelere ihraç edebiliriz.

Hem Türkiye hem Avrupa için hem de Avrupa dışındaki ülkeler için hafif ticari ve midibüs üretiminde yoğunlaşacağız. Iveco'nun yüzde 100 sahibi olduğu Irisbus'la sinerji yaratmayı hedefliyoruz. Irisbus'la Avrupa pazarına girmeyi planlıyoruz. Türkiye'de üretimini gerçekleştirdiğimiz Eurobus'ı, Irisbus aracılığıyla Avrupa'ya ihraç edeceğiz.’’

Araç ihracatının yanı sıra, Otoyol'un Iveco için parça üretimi yaptığını da söyleyen Selek, yeniden yapılanma çalışmaları sonrasında 20 milyon Euro olan ihracat rakamının 40 milyon Euro'ya çıkarmayı hedeflediklerini de kaydetti. Otoyol Pazarlama Genel Müdürü Cengiz Nayır ise tasarımı Türkiye'de yapılan Eurobus'la gurur duyduklarını söyledi. Avrupa için tasarlanan Eurobus'ın, Avrupalı tüketicilerin ihtiyaçlarına göre geliştirildiğini kaydeden Nayır, ‘‘Eurobus, Otoyol'un tasarımdaki başarısının somut bir örneğidir’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle