GeriEkonomi Otopark ücreti alan AVM'lere baskın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  61
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otopark ücreti alan AVM'lere baskın

Otopark ücreti alan AVM'lere baskın
refid:21556747 ilişkili resim dosyası

Belediye kararına göre 3 saate kadar bedava olmasına rağmen müşteriden otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine yönelik operasyon başlatıldı. Mali Polis'in geriye dönük incelemeleri sürerken AVM'lerin çoğu otopark ücreti uygulamasını kaldırdı.

Akşam Gazetesi'nden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, mali polis İstanbul'da peş peşe açılan büyük alışveriş merkezlerinin otoparklarını mercek altına aldı. Operasyon yapan polis bazı AVM'lerin haksız kazanç elde ettiğini tespit etti. Savcılık soruşturma başlattı.

İstanbul'da görev yapan üst düzey bir emniyet müdürü alışveriş için gittiği bir AVM'nin otoparkından çıkarken kendisinden ücret talep edilince, görevliye hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) hem de Danıştay kararına göre 0-3 saat arasında müşterilerden ücret alınamayacağını hatırlattı. Ancak ikna olmayan görevli otoparkın ücretli olduğunda ısrar etti. Ücreti ödeyip çıkan emniyet müdürü konuyu İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkililerine iletti. Yapılan araştırmada birçok AVM'nin mevzuatı çiğneyip vatandaştan otopark parası aldığı tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmanın ardından polis aynı alışveriş merkezine giderek ücret alınıp alınmadığını denetledi. Belirli saat aralıklar ile bir saat otoparkta bekleyen ekipler çıkışta ücret ödeyerek çıkabildi. Ücret ödediklerini de kayıt altına aldı. Ardından altı AVM'nin daha otoparkları aynı şekilde incelemeye alındı. Oralarda da usulsüz otopark ücreti aldığı tespit edildi.

ÜCRETSİZ OLDU

Alışveriş Merkezi'nin otopark işletmecisi olan H.G.İ. 17 Ağustos günü ifade için Emniyet'e çağrıldı.  H.G.İ. ifadeye çağrıldığı gün artık 3 saate kadar otopark ücreti almayacaklarını söyledi ve serbest bırakıldı. Ancak soruşturma sürecinde ücret uygulaması kaldıran işletmeciler denetimden kurtulamadı. Savcılığın başlattığı soruşturmada geriye dönük inceleme kararı alındı. Alınan ücretsiz otopark kararından bu yana geçen 10 aylık sürede vergi dairesinden geriye dönük inceleme başlatıldı.

Öte yandan 0-3 saat arası otoparklardan ücret aldığı tespit edilen bir AVM'ye Mali Polis denetiminden önce geçtiğimiz haziranda İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta görevlileri tarafından da 33 bin 667 liralık ceza kesildiği ortaya çıktı. Cezaya rağmen AVM işletmecilerinin ücret uygulamasını sürdürdüğü belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle