GeriEkonomi Otomotivin kalbi kriz öncesine dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotivin kalbi kriz öncesine dönüyor

Otomotivin kalbi kriz öncesine dönüyor
refid:12011962 ilişkili resim dosyası

OYAK Renault, Bosch ve Mako gibi otomotiv devlerinin faaliyet gösterdiği Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), sanayi üretiminde önemli göstergeler olarak kabul edilen elektrik, doğal gaz ve su tüketimi miktarlarının kriz öncesi değerlerine yaklaştığı bildirildi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Mahmut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa OSB'nin otomotiv ana ve yan sanayi ağırlıklı firmalara ev sahipliği yaptığını belirterek, bu sektörde ÖTV ve KDV indirimleriyle başlayan hareketlenmenin, kapasite kullanımlarına yansıdığını söyledi.

Yılmaz, 2008'in son çeyreğiyle 2009'un ilk çeyreğinde elektrik, doğal gaz ve su tüketiminin, ciddi oranlarda düşüş gösterdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Üretime yönelik en önemli kriter, elektrik, doğal gaz ve su tüketim miktarlarıdır. Bunların metrik değerlerinin kriz öncesine yaklaştığını görüyoruz. Bu ciddi bir veri. Elektrik, doğal gaz ve suyun daha fazla kullanılması kapasite kullanımlarının arttığını gösteriyor. Tabi buna paralel olarak istihdamdaki erime de yavaşladı.”
OSBÜK çatısı altındaki diğer OSB'lerden de benzer haberler aldığını bildiren Yılmaz, “Bir süre öncesine göre çok daha iyi durumda olduklarını söylüyorlar.

Bilhassa devletin vergi indirimi yaptığı sektörlerin faaliyet gösterdiği OSB'lerde durum daha iyi” dedi.

Yılmaz, reel sektördeki bu olumlu gelişmeye rağmen, en ciddi sıkıntının çek-senet ödemeleri ve finans konularında yaşandığına dikkati çekerek, kriz sürecinde firmaların mali yapıları bozulduğu için sorunlar yaşadıklarını, çeklerin geri döndüğünü, ödemelerin yapılamadığını, finans bulmada güçlükler olduğunu anlattı.

FİNANS KANALLARI AÇILMALI

Finans sorununun, “Bankalar kredi versin” diyerek çözülemeyeceğini ifade eden Yılmaz, devletin kredi kanallarını açacak düzenlemeleri yapması ve ortamı hazırlaması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, finans sorununun çözümlenmesi ve bugün itibariyle gözlemlenen hareketlenmenin devamı halinde, bu yıl eksi büyüme beklemediğini vurgulayarak, “Ben 'Sıfır büyümeyi yakalarız' diyorum. 2010'dan itibaren de daha fazla hareketlenme başlar” dedi.

Ekonomide karamsar havanın dağılmaya başladığını, moral değerlerin çok önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, “Sadece yenilerin değil, mevcut sanayi tesislerinin de teşviğe, morale ihtiyacı vardı. Eski yatırımlara teşvik verilmedi. Onların günahı ne? Bunun yeniden göz den geçtirilmesi lazım. Unutmayalım ki olumsuzluklara rağmen 100 milyar doların üzerinde ihracat, bunca istihdam mevcut sanayi tesislerinin eseri” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle