GeriEkonomi Otomotivde ‘kriz’ molası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotivde ‘kriz’ molası

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş., faizlerdeki yükselme nedeniyle genel tüketim talebinin düşmesi karşısında işçisini yarım ücretli tatile çıkarırken, Oyak Renault ise aynı gerekçeyle 15 Aralık Cuma günü üretim yapmayacak.

Üretim programını Aralık ayının yüksek talebine göre ayarlayan TOFAŞ, piyasalardaki krizin ardından bu programını revize etti. Yeni programa göre, 11-15 Aralık tarihleri arasında ‘‘131’’ serisinde üretim yapılmayacak. 18-22 Aralık arasında da ‘‘131’’, ‘‘Palio’’, ‘‘Siena’’ ve ‘‘Palio weekend’’ üretimi durdurulacak.

Üretim programındaki değişiklik nedeniyle, ilk hafta yaklaşık bin, ikinci hafta da 900 işçi, ücretlerinin yüzde 50'sini, sosyal haklarının ise tamamını alacak.

Bu arada, ihracat rekortmeni Oyak Renault da, 15 Aralık Cuma günü üretim yapmayacak.

Stokların artması üzerine 24 Kasım'dan itibaren hafta sonu mesailerininin kaldırıldığı fabrikanın üretim programının önümüzdeki günlerde revize edileceği bildirildi.

Tofaş-Türk Otomobil Fabrikası, mali piyasalarda yaşanan kritik dönemi ihracat planıyla aşıyor. Tofaş Murahhas Azası ve CEO'su Jan Nahum, 2001 yılında üretim planını ihracat ağırlıklı kurdukları belirterek, ‘‘Üretimimizin yüzde 60'ını ihraç etmeyi planlıyoruz. Bu nedenle geçici bir süre de olsa yarım maaşla izne ayrılan elemanlarımız en kısa sürede yeniden Tofaş'taki görevlerinin başında yerlerini alacak. 2001 yılında ihracata daha fazla eğileceğimiz için elemanlarımıza her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyacağız’’ dedi.

Üretimin iç pazara yönelik bazı hatlarda durdurulduğu ve vardiya azaltıldığını belirten Nahum, kalıp üretiminin 3 vardiya, Fiat Doblo hattının 2 vardiya ve ihracata yönelik vites kutusu üretiminin de 2 vardiya olarak devam ettirildiğini ifade etti. Tofaş'ın yeni modeli Fiat Doblo'nun Aralık 2000 tarihine kadar 11 bin 500 adet ihraç edileceğini belirten Nahum, 2000 yılı boyunca yurtdışına satılan Palio Weekend modelinin de 10 bin adet olarak gerçekleşeceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle