GeriEkonomi Otomotivde ihracat 6.5 milyar dolara gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotivde ihracat 6.5 milyar dolara gidiyor

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Ali İhsan İlkbahar, 2003'e girerken belirledikleri 6 milyar dolarlık ihracat hedefini 6.5 milyar dolara yükselttiklerini açıkladı. İlkbahar, ‘‘2004 için ihracat tahminimiz 7.5 milyar dolar’’ dedi.

Otomotiv sektöründe hızla artan ihracat, sektörün hedeflerini büyüttü. Yıla girerken, yıllık toplam 6 milyar dolarlık ihracat tahmini yapan otomotiv sektörü, rakamı 6.5 milyar dolara yükseltti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Ali İhsan İlkbahar, sektörün milyarlarca dolarlık yatırımın meyvelerini topladığını dile getirerek, önümüzdeki yıllarda sektör ihracatının artışını sürdüreceğini bildirdi.

İlkbahar, ‘‘Bu yıl sonunda sektörden 6.5 milyar dolarlık ihracat bekliyoruz. 2004 tahminimiz de 7-7.5 milyar dolar’’ diye konuştu.

Tahminlerdeki artışın, firmaların, hedeflerin üzerinde satış gerçekleştirmesinden kaynaklandığını dile getiren İlkbahar, ‘‘Kurlardan kaybetmemize rağmen, ihracat artışını sağladık. Ayrıca sektör iç pazarda da belli bir canlanma yaşıyor. Yıl sonunda toplam içpazar tahminleri de aşılacak’’ dedi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri verilerine göre, bu yılın ilk 9 aylık bölümünde sektörün ihracatı yüzde 57.9 artışla 5.1 milyar doları geçti. Otomotiv sektöründe 2003 yılının başında yapılan değerlendirmelerde, sektörün yatırımlarının 550 bin adetlik ihracatı öngördüğü belirtilerek, 2005'te 7.5-8 milyar dolarlık ihracatın ‘‘rüya olmadığı’’ vurgulanmıştı.

TOFAŞ-FORD YARIŞI

Otomotiv sektöründeki Koç Topluluğu şirketlerinden Tofaş ile Ford Otosan'ın hem iç pazarda hem de yurtdışındaki rekabeti, bu yıl ihracat gelirlerinde de yaşanacak.

Ford Otosan'ın ihracatta bu yıl Tofaş'ı geçerek, ihracatını 740 milyon Euro'ya yükselteceği tahmin ediliyor. Sektörün devlerinden Tofaş'ın yıl sonu ihracat beklentisi ise 720 milyon Euro seviyesinde bulunuyor.

Bu yılın büyük bölümünde Megane Sedan II'nin ihracatına hazırlananOyak Renault'un geçen yılki 679 milyon dolarlık ihracat düzeyini koruyacağı kaydedildi. Oyak Renault yetkilileri, Megane Sedan'ın Avrupa'daki bayilere dağıtımının yeni yapıldığına dikkati çekerek, otomobilin oldukça beğeni topladığını, bunun da şirketin ihracatını önümüzdeki dönemde yukarı taşımasının beklendiğini kaydettiler.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. de bu yıl ihracatını yaklaşık 2 katına çıkaracak. Geçen yıl 325 milyon Euro ihracat yapan Toyota, bu yıl ihracattan 600 milyon Euro'nun üzerinde gelir bekliyor.

İhracatını hızla artıran firmalar arasında yerini alan Hyundai Assan, Starex ve Accent Admire modelleriyle, yılsonu itibariyle 400 milyon dolar ihracat geliri hedefliyor.

Mercedes Benz Türk'ün yıl sonu itibariyle ihracat hedefi de toplam 254 milyon Euro olarak belirlendi. Şirket, bu yıl 1750 adet otobüs ile 900 adet kamyon ihraç edecek.

Hurda otoda fiyatlar arttı

Hurda piyasası 20 yaşın üzerindeki otomobillerin hurdaya çıkarılması durumunda birinci el otomobillere getirilen özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi ile canlandı.

Eylül ayında uygulamaya konulan indirimin hurda piyasasını da yükselttiğini kaydetti. Ağustos ayında 400-500 milyon liradan satılan 20 yaş üstü araçların şu sıralar 1 milyar 500 milyon liraya kadar yükseldiğini belirten bayiler, fiyatların giderek yükseldiğine de dikkat çekti.

Ege Otomotivciler Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kaplan, yeni uygulamanın otomotiv sektöründe ‘‘hurda komisyonculuğu’’ adı altında yeni bir meslek kolu yarattığını belirtti. Sokak sokak dolaşarak 20 yaş üzeri araç arayan, bu araçların ruhsatlarını satın alarak bayilere pazarlayan insanlar bulunduğunu dile getiren Kaplan, ‘‘ Olay ne şekilde olursa olsun otomobil piyasası uzun bir süredir olmadığı kadar canlandı’’ dedi.

Türk otomotivinin en büyük müşterisi AB

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak nitelendirilen otomotiv sektörü, ihracatın yüzde 61.3'ünü Avrupa Birliği (AB) üyesi 15 ülkeye yaptı. Bu dönemde, 5.1 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 3.1 milyar dolarlık kısmının, AB pazarından elde edildiği bildirildi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türk otomotiv sektörü gelişmiş batı ülkeleri başta olmak üzere, 5 kıtada toplam 168 ülke ve özerk bölge ile 16 serbest bölgeye ihracat yapıyor. Yılın 9 ayında gerçekleştirilen toplam 5 milyar 151 milyon 450 bindolarlık otomotiv ihracatının, 3 milyar 174 milyon 133 bin dolarlık kısmı, Türkiye'nin geleneksel olarak en büyük ticari partnerleri konumundaki AB ülkelerine yapıldı. Bu rakam, toplam otomotiv ihracatının yüzde 61.3'ünü oluştururken, AB üyesi 15 ülkenin, 153 ülke karşısındaki potansiyelini de kanıtladı. AB ülkeleri arasında, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya'ya yapılan ihracat, 2 milyar 502 milyon 290 bin dolar ile neredeyse toplam otomotiv ihracatının yarısını karşıladı.

AB üyesi Belçika, İrlanda, Hollanda, Avusturya, İsveç, Yunanistan,Finlandiya, Danimarka, Portekiz ve Lüksemburg'a yapılan ihracat da, yine üst sıralarda yer aldı. İhracatın yapılmadığı Kıbrıs Rum kesimi dışındaki 11 aday ülkeye gerçekleştirilen ihracat da eklendiğinde Avrupa pazarının payı, yüzde 70'i buldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle