GeriEkonomi Otomotivde dev ortaklık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotivde dev ortaklık

Otomotivde dev ortaklık
refid:13108513 ilişkili resim dosyası

Citroen ve Peugeot, Mitsubishi ile stratejik ortaklık görüşmeleri yapıyor

Fransız otomotiv üreticisi Peugeot Citroen, Japon otomotiv şirketi Mitsubishi ile ''stratejik ortaklığa'' gidebilecek görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

Avrupa'nın 2'nci büyük otomotiv şirketi Peugeot Citroen'den yapılan açıklamada, ''şirketin, Mitsubishi Motors ile ilişkilerini stratejik ortaklığa yol açabilecek şekilde genişletme olasılığıyla ilgili görüşmeler başlattığı'' belirtildi.

Açıklamada, Japonya'da yayımlanan Nikkei gazetesinin, Peugeot Citroen'in, Japonya'nın 4'üncü büyük otomotiv şirketi Mitsubishi'nin yüzde 30 ya da yüzde 50 hissesini 300 milyar yene (3,4 milyar dolar) satın alacağı yönündeki habere değinilmedi.

Peugeot Citroen sözcüsü Hugues Dufour, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, Peugeot Citroen Üst Yöneticisi (CEO) Philippe Varin'in, şirketin bağımsız kalmasını sağlayacak ortaklık ya da satın almaların mümkün olduğunu söylediğini ifade etti.

Nikkei gazetesi, Peugeot Citroen ve Mitsubishi'nin, görüşmelerin son safhasında olduğunu, bir anlaşmanın Mitsubishi'nin Peugeot Citroen'in kontrolü altına girmesini ve dünyanın 6'ncı büyük otomotiv şirketinin ortaya çıkmasını sağlayacağını yazdı. Gazeteye göre, Fransız şirketi, Mitsubishi'nin elektrikli araçlar ve diğer temiz çevre teknoloji deneyiminden yararlanmak amacıyla Japon şirketinin yüzde 50'sinden fazlasını almak isteyebilir.

Peugeot ve Mitsubishi, Rusya'da 2012 yılında orta büyüklükte arazi aracı üretimine başlayacak ortak fabrika, arazi araçlarında orjinal teçhizat imalatı anlaşması ve Mitsubishi'nin, elektrikli aracı i-MiEV'i Fransız markası altında tedarik etmek planı olmak üzere üç projeyi yürütüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle