Otomotivci Vatikan'ı keşfetti

Hürriyet Haber
06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

OTOMOTİV sektörünün ihracatı ağustos ayında yeniden canlandı ve 1.7 milyar doları buldu. Otomotiv ihracatının ülkelere göre dağılımında Almanya başı çekerken, sektörün bu yıl ilk kez ihracat yaptığı ülkeler arasına Vatikan, Filipinler ve Vietnam da girdi.

TÜRK otomotiv sanayii yılın ilk aylarında ihracatta yakaladığı parlak başarıyı, iki ay aradan sonra yeniden yakalıyor. Haziran ve Temmuz'da ihracat düşüşü yaşayan sektör, Ağustos ayını yüzde 44.6 artışla kapadı. Otomotiv ihracatı yılın ilk 8 ayında 1 milyar 582 milyon dolardan 1 milyar 708 milyon dolara yükseldi. Türk otomotiv sanayiinin yılın ilk 8 ayında ihracat yaptığı ülkeler arasına Vatikan da katıldı.

162 ÜLKEYE İHRACAT

Uludağ İhracatçılar Birliği'e göre (UİB) otomobil fabrikalarının yıllık bakımları nedeniyle büyük ölçüde üretim yapılmayan Ağustos ayında, firmaların yüzünü ihracat güldürdü. İç piyasadaki canlılıkla birlikte yaşanan ihracat artışı, yılın ilkaylarında yüzde 80'lerin üzerine çıkan ihracat artışının yeniden yakalanacağının işareti olarak değerlendirildi. Ağustos 1999'da 120 milyon dolar olan otomotiv ihracatı 173.7 milyon dolara yükselirken, Ocak-Ağustos döneminde ihracat artışı yüzde 7.9 seviyesinde kaldı.

Türk otomotiv sanayi, Ocak-Ağustos döneminde en fazla Almanya, Fransa, İtalya ve ABD'ye ihracat yaptı. 8 aylık dönemde 11 serbest bölge ve 1 gümrük hattı dışı mağazanın yanı sıra aralarında Barbados, Ekvator, Tanzanya, Papua Yeni Gine, Bismark takım adalarının da bulunduğu 162 ülke ve özerk bölgeye otomotiv ihracat yapıldı. Almanya 371 milyon 166 bin dolarla, ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı alırken, bu ülkeyi Fransa, İtalya, ABD ve İngiltere izledi.

Bu arada, otomotiv sanayinin geçen yıla oranla ihracatını en fazla artırdığı ülke Panama oldu. Bu ülkeye geçen yıl yapılan ihracat 757 dolar dolar seviyesinde kalırken, ihracat rakamı bu yıl 2 milyon 100 bin dolara ulaştı. İhracat artışında Panama'yı Filipinler izledi. Otomotiv sanayi, ihracat yapılan ülke sayısını artırırken, Yeni Zelanda, Çad, Guatemala, Ruanda, Vatikan, Filipinler ve Vietnam'a, bu yıl ilk kez dış satım yapma başarısını gösterdi. Belçika'ya yapılan ihracatta da artış oldu. Belçika'ya geçen yıl yapılan 24 milyon 508 dolarlık ihracat, bu yıl yüzde 46'lık artışla 35 milyon 788 bin dolara çıktı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı