GeriEkonomi Otomotiv şampiyonu Bursa, futbolda da zirvede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotiv şampiyonu Bursa, futbolda da zirvede

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Danışma Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, Bursaspor'un şampiyonluğuna ilişkin olarak “Başarı, yanına taraftarını da getiriyor.

Trabzon buna iyi örnekti, yanına şimdi Bursa geliyor. Eskişehir de önemli bir potansiyel. Bunlara Kayseri, Gaziantep, Adana niye eklenmesin?” dedi.

Burhanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bursaspor'un sporda yakaladığı başarının arkasındaki ekonomik güce dikkati çekti.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 16 Aralık 2009 Bursa üye toplantısının açılış konuşmasını anımsatan Burhanoğlu, şöyle devam etti:
“O dönemin dernek yönetim kurulu başkanı olarak 'Bursa otomotivde şampiyon oldu, ligde neden olmasın?' diye başlamıştım. Bursa'nın bu yıl şampiyon olabileceği sözüme olumlu bir tepki, memnuniyet beklerken salondan çıt çıkmayınca açıkça bozulmuştum. İlerleyen haftalarda Bursa'nın başarısı artıp şampiyonluk havasına girdiğinde 'Bu lafımı size şampiyon olunca hatırlatırım' demiştim ve işte şimdi bunu hatırlatıyorum. İşin şakası bir tarafa öncelikle Bursa'nın şampiyonluğunu kutlarım. Koyu bir Trabzonspor taraftarı olarak ayrı bir memnuniyetim var. Ancak benim esas değinmek istediğim nokta başka. Ekonominin, sanayinin İstanbul odaklı olması, diğer şehirlerin sadece göç veren durumunda olması gibi, futbolun da İstanbul odaklı olması, göç vermek gibi taraftar vermeye de yol açıyor. Birkaçı hariç, sadece kendi şehir takımının taraftarı olan kaç şehir var?”

Şampiyonluk maçından sonra Bursalı dostlarından, bir Trabzonlu olarak teşekkür telefonları aldığını belirten Burhanoğlu, şöyle dedi:

“Dikkatimi çeken, birçoğunun 'ben Galatasaraylıydım, Beşiktaşlıydım, Fenerliydim ama bundan sonra Bursasporluyum' demeleriydi. Başarı, yanına taraftarını da getiriyor. Trabzon buna iyi örnekti, yanına şimdi Bursa geliyor. Eskişehir de önemli bir potansiyel. Bunlara Kayseri, Gaziantep, Adana niye eklenmesin? Sanayinin, gelirin, sporun yaygınlaştırılması için, insanların yaşadıkları yerde iş bulup, karınlarını doyurması, kendi şehri ile gurur duyması, şehrinin formasını gururla taşıması için bölgesel kalkınmalara ihtiyaç vardır.”

FARKLI TAKIMLARIN ŞAMPİYON OLDUĞU LİG

Otomotivin şampiyonu Bursa'nın futbolda da zirveye çıktığını vurgulayan Burhanoğlu, şunları kaydetti:

“Bursa, önce otomotivde, sonra da futbolda şampiyon oldu. Bu tezi doğrularcasına, bu yıl ikinci ligde şampiyon olan Karabük de bir sanayi kasabasından şehre dönüştü ve köklü takımların arasından sıyrılıp ciddi bir puan üstünlüğüyle süper ligin yeni takımı oldu. Gönül, artık güç dengelerinin sağlandığı, yerli hoca ve oyuncuların değer kazandığı, farklı farklı takımların şampiyon olduğu rekabetin ve seyir zevkinin üst seviyede olduğu bir lig arzuluyor. Bunun kapısını Bursaspor açtı, devamını da getirecek. Bir Sivasspor daha bekleyenler yanılacak. Çünkü Bursa'nın arkasında gerçek taraftar ve ekonomisi gelişmiş bir şehir var. Yöneticiler vizyon sahibi iş adamları, sanayiciler. Bursa'nın başarısı kalıcı olur. Bu başarı sporseverlere, taraftarlara iyi bir örnek olduğu gibi, bölgesel kalkınma modeli için uğraşan yetkililere, şehrini, bölgesini sevenlere de cesaret veren bir model olur diye umuyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle