GeriEkonomi Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzile sahip Fisker EMotion, grafen isimli yeni batarya teknolojisi sayesinde 9 dakika şarjla 200 kilometre gidebiliyor. Bu bugüne kadar elektrikli otomobil teknolojisinde elde edilen en hızlı şarj süresi.

ASTON Martin DB9, V8 Vantage, BMW Z8 ve X5 gibi ünlü modelleri tasarlayan ve günümüzün en önemli otomobil tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Henrik Fisker‘in elektrikli otomobil girişimi 5 yıl aradan sonra Las Vegas’ta yeniden ortaya çıktı.Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

2013 yılına kadar Karma ismiyle elektrikli otomobil üreten ancak mali problemler yaşadığı için Karma markasını Çinlilere satan Henrik Fisker, şimdi tüm dengeleri değiştirecek bir modelle sektöre dönüş yaptı.

Fisker Inc. ismiyle yoluna devan eden ünlü tasarımcı CES’te sergilediği kelebek kanatlı kapılara sahip EMotion ile büyük dikkat çekti.

 Çünkü Henrik Fisker, aracın tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzile sahip olduğunu ama en önemlisi sadece 9 dakikalık şarj ile 200 kilometre yol kat edebileceğini söyledi.

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Bu bugüne kadar elektrikli otomobil teknolojisinde elde edilen en hızlı şarj süresi. Bu dikkat çekici değerin altında yatan temel sebep ise grafen tabanlı katı yapılı batarya olduğunu belirtmek gerekir. Grafende enerji yoğunluğunun lityum-iyondan2.5 kat fazla olduğu belirtiliyor.

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

TESLA’YA MEYDAN OKUYOR

Saatte maksimum 260 km/s hıza erişebilen otomobil, üç boyutlu harita taraması sayesinde otonom sürüş teknolojisi konusunda da Tesla’ya meydan okuyor. Henrik Fisker, CES’te yaptığı açıklamada aracın geleceğin sedan modeli olduğunu belirterek, 2019’da piyasaya sunulacak araçın Amerika fiyatının ise 125 bin dolardan başlayacağını aktardı.

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

EMotion’un ardından fiyatı 45 bin dolar civarından olacak daha ekonomik bir modelin daha planlaması içerisinde olduklarını belirten Henrik Fisker ise kullandıkları batarya teknolojisi sayesinde araç içerisinde ciddi yaşam alanı sunulduğunun da altını çiziyor.

Elektrikli otomobilde yeni sayfa açtı..

Ayrıca aracın aeorodinamik yapısına da işaret eden Fisker; “Daha iyi sonuçlar elde edebilmek adına aracın kaputunu daha aşağı konumlandırdık. Batarya sayesinde ortaya hem sportif çizgilere sahip olan yere yakın hem de sedan otomobillerle yarışabilecek iç dünyayla donatılmış bir otomobil çıktı” açıklamasını yaptı.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (10.01.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle