Otomobilciler ‘tek model’de buluşuyor

Doğan SATMIŞ, Erdal GÜVEN, Ufuk SANDIK / TOKYO
23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomobil dünyasının kalbi Tokyo'da atıyor. Dünyanın en büyük otomobil sanayiisine sahip olan Japonya'nın Tokyo kentinde düzenlenen fuarda, geleceğin otomobilleri sergileniyor. Fuar, 21'inci yüzyılda otomobil savaşlarının çok çetin geçeceğinin sinyallerini verdi. Başta Toyota, Nissan, Honda, Mitsubishi ve Mazda olmak üzere Japon üreticiler, şu anda üretmekte oldukları modellerden daha çok gelecekte üretmeyi planladıkları ‘konsept’ otomobillere yer verdiler. Yılın son fuarı olması nedeniyle pek fazla bir yeniliğin göze çarpmadığı Tokyo'da konseptlerin fazlalığı dikkat çekti. Üreticiler konsept otomobilleriyle 21'inci yüzyıla 3 kala, bugünden çok yarını düşündükleri mesajını verdiler. ‘Tek dünya, tek insan, tek otomobil’ sloganıyla açılan fuarda sergilenen geleceğin otomobilleri arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. Geleceğin otomobilleri her türlü arazi şartında ve her türlü kullanıma uygun bir biçimde dizayn ediliyor. Hafta içinde işe gidip gelirken kullanılan bu otomobiller, bir iki ufak değişiklikle hafta sonunda sportif faaliyetler yapmaya uygun hale dönüşüyor.

YÜKSEK TEKNOLOJİ

Bu otomobillerin bir başka ortak yönü ise yüksek bilgisayar teknolojisinin kullanılmış olması. Geleceğin otomobillerinde gösterge paneli, direksiyon ve vites kolu elektronik sistemlerle kumanda ediliyor. Bu kumanda aletleri, sürücünün hata yapmadan otomobili kullanmasını sağlıyor. Ayrıca geleceğin otomobilleri çevreci özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bu otomobiller havayı kirleten benzin gibi enerjiler yerine, çevreci doğalgaz ve elektrik enerjisiyle çalışıyor. Üreticiler, yeni nesile temiz bir dünya bırakmayı amaçlıyorlar.

Fuarı, Japon Prensi açacak

Bu yıl 32'incisi düzenlenen Uluslararası Tokyo Otomobil Fuarı, Makuhari Messe Fuar alanında gerçekleştiriliyor. Yarın Japon Prensi ve Prensesi Tomohito Mikasa tarafından resmi olarak açılacak fuar, 12 gün boyunca, 5 Kasım 1997 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 14 ülkeden 330 firmanın katıldığı fuar, toplam 47 bin 941 metrekarelik bir alanda üzerine kuruldu. Otomobil, ticari araçlar ve motosikletlerin sergilendiği bu yılki fuara, 15 Japon otomobil üretici ile Amerikan, Güney Koreli ve Avrupalılardan oluşan 22 otomobil üreticisi katıldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı