Hem otomobil hem kiremit yapıyor

Hürriyet Haber
12.05.2017 - 12:17 | Son Güncelleme:

Elektrikli otomobiller denilince ilk akla gelen isim şüphesiz Tesla. Teknoloji ve gelişime çok önem veren bu marka şimdi de farklı bir konuda girişimde bulunuyor.

Tesla, bu yılın sonuna kadar güneş enerjili çatı işine girecek ve bu girişim ilk olarak markanın fabrikasının bulunduğu şehirde gerçekleştirilecek.

Panellerin 30 yıl boyunca güç üretmesini garanti ediliyor.

California, Freemont belediye meclisi, 2 Mayıs'ta yeni inşa edilen evlerin ve apartman komplekslerinin güneş panellerine sahip olmasını gerektiren bir yönetmelik yayınladı.

Güneş hücresi panellerinin boyutu, binanın boyutuna bağlı olarak değişecek ve yönetmeliğe göre güneşe maruz kalmayı maksimuma çıkaran bir kurulum yerine kurulacak. Ünitelerin yere yerleştirilmesi veya bunun yerine bir rüzgar türbini kullanılması için izin almayı gerektiren bir hüküm bulunuyor.

Bu yönetmelik şehir meclisi vasıtasıyla yapıldığı için eyaletten de bir onay gelmesi gerekiyor. Şehrin yerel gazetesi East Bay Times’a göre, bu işlem birkaç ay sürebilir.

Tesla ilk olarak Ekim 2016'da Solar Roof projesini duyurdu ve şimdi ürünle ilgili yeni ayrıntılar yayınladı. Şirketten gelen bir blog yazısına göre, bir ev sahibi ortalama olarak metrekare başına 21.85 dolar ödeyecek. Firma üniteleri, pürüzsüz, dokulu ve kayrak gibi çeşitli döşeme kaplamaları ile sunacak.

Tesla, bu yaz güneş enerjisi panellerini kurmaya başlamayı planlıyor. Şirket, ömür boyu garanti sunuyor ve panellerin 30 yıl boyunca güç üretmesini garanti ediyor. Şirketin web sitesinde yer alan bir hesap makinesi, insanların ev için ne kadar elektrik enerjisi üretebileceğini tahmin etmelerini sağlıyor.

Hem otomobil hem kiremit yapıyor tarafından hazırlanmıştır. 

Etiketler: otomobil
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı