GeriEkonomi Otomobil yerine 12 bin liraya horoz aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomobil yerine 12 bin liraya horoz aldı

Otomobil yerine 12 bin liraya horoz aldı
refid:18944491 ilişkili resim dosyası

Adana'lı bir işçi, yıllardır ikinci el otomobil almak için biriktirdiği 12 bin lira ile ailesinin tüm itirazlarına rağmen gördüğü günden bu yana aklından çıkmayan horozu satın aldı.

Adana'nın Sarıçam Mahallesi'nde oturan evli ve 2 çocuk babası Necmi  Cerid'in (36), çocuk yaşlarda başlayan horoz merakı, ilerleyen yıllarda da  artarak devam etti.

Müstakil evinin bahçesinde yaptığı kümesinde bazı cins horozları besleyen  Cerid, bir süre önce bir internet sitesinde gördükten sonra aklından çıkmayan 12  bin lira değerindeki Hint horozuna da talip oldu.

Karısı ve çocukları için ikinci el otomobil almak üzere uzun süredir  biriktiği 12 bin lira ile aile bireylerinin karşı çıkmasına rağmen, internette  fotoğrafını gördüğü horozu satın alarak Malatya'dan Adana'ya getirten Cerid, onun  için bir de özel kümes yaptırdı.

Cerid, bir firmada işçi olarak  çalıştığını, aylık kazancı bin 200 lira olmasına rağmen, kendisi için çok özel  olan horozunun beslenmesine de büyük özen gösterdiğini ifade etti. Hep böyle bir horoz sahibi olmanın hayalini kurduğunu belirten Cerit,  şöyle konuştu:

"Horozu internette gördükten sonra aklımdan bir gün olsun çıkmadı.  Horozu, internette satışa çıkaran kişiden 12 bin liraya alarak hemen getirttim.  Aslında 12 bin lirayı uzun süredir ikinci el otomobil almak için biriktirmiştim.  Eşimle bir otomobil alıp çocuklarla filan hafta sonunda pikniğe gitmeyi,  bayramlarda akraba ziyaretleri yapmayı planlamıştık. Ama horozun fotoğraflarını  görünce otomobil almaktan o anda vazgeçtim. Eşim ve çocuklarım bu duruma tepki  gösterdi ama bu bende horoz sevgisi varken almadan duramazdım."

Cerid, horozunu diğer kümes hayvanları gibi beslemediğini yedirdiği  gıdalara çok dikkat ettiğini belirterek, “Fındık, fıstık, yaş ve kuru üzüm,  ayçiçek, pekmez ve kaynamış yumurta ile beslediğim horozun aylık masrafı 200  lirayı buluyor” dedi.
       
NADİR RASTLANAN BİR RENGE SAHİP

Malatya'da Hint horozu üreterek satışını yapan Varol Yılmaz da, Türkiye  genelinde çok sayıda müşterisinin bulunduğunu söyledi.

Bu tür horozların değerinin yüksek olduğunu belirten Yılmaz, “Bu  horozlar daha bilinçli ve bilgili şekilde üretilmesi gerekir. Böyle bir horozu  satın alan kişi de, özenle bakmalı. Horoz yetiştirmek bir sanattır. Necmi Cerid'e  sattığım horozun baba tarafı Brezilya horozu. En büyük özelliği ise çok nadir  bulunan süt beyaz renge sahip olması. Bu horoz, Fransa'nın Martinik Adası'nda  yapılan horoz festivalinde kupa kazanmış bir horozun yavrusu” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle