GeriEkonomi Otomobil satışı ‘hurda’yla patladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomobil satışı ‘hurda’yla patladı

Hükümetin çıkardığı ‘hurda desteği’, bankaların tüketici kredilerinin ucuzlaması, otomobil satışlarını eylül ayında hızlandırdı. Otomobil satışı eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 171.5 artarak 23 bin 772 adede çıktı.

PİYASADA ‘‘hurda teşviği’’ olarak bilinen 20 ve üzeri yaş otomobillere tanınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi otomobil satışlarını eylül ayında patlattı. Artışta bankaların tüketici ve otomobil kredilerine uyguladıkları faizleri önemli ölçüde indirmesi de etkili oldu.

Ağustosun başında yürürlüğe giren uygulamanın tam ay olarak uygulandığı ilk ay olan eylül ayında otomobil satışları, geçen yılın eylül ayına göre yüzde 171.5 arttı. Geçen yıl eylül ayındaki otomobil satışlarının normalin altında olmasından da kaynaklanan yüzde 171 oranındaki artış nedeniyle, otomobil sektörünün yıl sonundaki satış rakamlarında bazı düzeltmeler yapılması gündeme geldi.

ÖTV katkısının yanısıra iç talepteki canlanmanın da etkili olduğu otomobil satışlarının artışı sonucunda eylül ayında 23 bin 772 adet otomobil satıldı. Geçen yılın eylül ayında ise sadece 8 bin 753 adet otomobil satılmıştı. ÖTV desteğinin devreye girdiği geçen ağustos ayında ise toplam otomobil satışları 16 bin 896 oldu.

2002 yılının ilk dokuz aylık dönemide toplam 54.388 adet olan otomobil satışlarının. Eylül ayındaki artışın da etkisi ile bu yıl 119.183 adete çıktığı bildirildi.

Böylelikle 2002-2003 yıllarının dokuz aylık karşılaştırmasında otomobil satışlarının artış oranının yüzde 119 olduğu da ortaya çıktı.

HEDEF 160 BİN

ÖTV desteğinin yanısıra iç piyasadaki canlanmanın da etkisi ile artan otomobil satışları bu yıl sonu ile ilgili beklentilerin de güçlenmesine neden oldu. Geçen yıl sonunda 90 bin olan otomobil satışlarının bu yıl sonunda 160 bini aşabileceği tahmin ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle