Otomobil işçisinden sendika ayaklanması

Hürriyet Haber
19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yüzde 90 zam beklerken, Türk Metal Sendikası'nın işveren sendikası ile yüzde 43'lük ücret artışını öngören toplu sözleşmeye imza atması üzerine dün Bursa'daki Tofaş, Oyak Renault ve İstanbul'daki Ford Otosan fabrikalarında çalışan binlerce işçi iş bıraktı.

Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) ile imzalanan toplu sözleşmedeki ücret artışını beğenmeyen Türk Metal Sendikası'na üye Bursa'daki Oyak Renault ve Tofaş ve İstanbul'daki Ford Otosan işçileri, sendikalarını iş bırakarak protesto etti.

İlk protesto, Oyak Renault fabrikalarında başladı. Sabah vardiyasına gelen işçiler, Türk Metal Sendikası'nın MESS ile yaptığı sözleşmenin, ilk 6 ay için yüzde 43, diğer dilimler için enflasyon oranında bağıtlanmasını protesto için işi bıraktılar. Fabrikanın bahçesinde toplanan 3 bin 500 işçi, ‘‘Sendika dışarı’’, ‘‘Sendikadan istifa’’, ‘‘Satılmış Özbek istifa’’ şeklinde sloganlar attı. İşçiler, toplusözleşme görüşmelerinin yüzde 90'lık bir ücret artışı ile sonuçlandırılmasını istiyorlardı.

Antidemokratik uygulamalar içinde olan Türk Metal Sendikası ve yöneticilerinin, hiçbir dönemde işçiden yana tavır almadığını ileri süren işçiler, ‘‘Türk Metal yıllardan beri bizi sattı. Yeter artık. Bu sendika olacağına sendikasız oluruz’’ diye tepkilerini dile getirdiler.

İşçilerin eylemini sürdürmesi üzerine, Oyak Renault Fabrikası İşletme Müdürü Aziz Güçalp, ‘‘Sendikaya tepki göstererek, istifa etmek istemeniz anayasal hakkınız. Ancak şu an yaptığınız eylem kanunsuz’’ diyerek işbaşı çağrısında bulundu. İşçiler de, işverenle kesinlikle bir sorunları olmadığını, bugün sendikaya olan tepkilerini göstereceklerini, yarın da hiçbir ücret talep etmeden fabrikaya gelerek çalışacaklarını söylediler.

FABRİKAYA NOTER

İşçiler, sendikadan istifa etmek için fabrikaya noter getirilmesini de istediler. Öte yandan, Türk Metal Sendikası'nın yaptığı sözleşme, Bursa'da 16 bin işçiyi kapsıyor. Sözleşmeyi beğenmeyen çok sayıda işçi, sendikanın Bursa ile 1 Nolu Şubelerinin telefon santrallerini de kilitledi.

Oyak Renault işçilerinden sonra Tofaş Otomobil Fabrikası'nda çalışan işçiler de iş bıraktı. TOFAŞ Otomobil Fabrikası'nda sabah vardiyasında çalışan işçiler, Bursa-Yalova karayolunu kısa süreli trafiğe kapatarak, ardından da toplu olarak işi bıraktılar.

İşçiler, iki defa Bursa'ya gelerek, sözleşmenin çok iyi şartlarda bağıtlanması sözü veren Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in, her zaman olduğu gibi bir kez daha patronun yanında yer aldığını savundular. İşçiler, maaşlara yüzde 90 ve üzerinde zam beklerken, yüzde 43 zam yapılmasını ‘‘kabul edilemez’’ olarak nitelendirdiler.

Türk Metal Sendikası'nın ve Genel Başkanı Mustafa Özbek'in bugünlere gelmesinde metal işçilerinin pay sahibi olduğunu söyleyen işçiler, ‘‘İşçi aidatlarıyla hanlar, hamamlar kuran Özbek ve yandaşları şimdi nasıl rahat uyuyacaklar? Bizlerin hakkını ve hukukunu gasp edenler, er veya geç bunun hesabını verecekler’’ diye konuştular. Yoğun güvenlik önlemleri altında fabrikaya dönen işçiler, daha sonra toplu olarak işi bıraktılar.

Türk Metal: Başka sendikalar kışkırtıyor

Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Mali Sekreteri Bilal Demir de, yapılan sözleşmenin başarılı olmadığını ancak, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıtıntıya bakarak bu rakamın iyi olduğunu ifade ederek, işçilerin başka sendikalar tarafından kışkırtıldığını vurguladı. İşçiler, Bilal Demir'in açıklamasına tepki gösterdiler. Güvenlik kuvvetleri olaya müdahale ederek, olayın daha da büyümesine izin vermediler.

İşçiyi sokağa döken sözleşme

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk-İş'e bağlı Türk Metal, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş sendikaları arasında yaklaşık 120 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan anlaşmayla, işçi ücretlerinde ilk 6 ay için yüzde 43 artış sağlandı. MESS Başkanı Erdoğan Karakoyunlu, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in de katılımıyla sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türk Metal ve Özçelik-İş sendikaları ile sözleşmelerin önceki dün gece geç saatlerde imzalandığını, Birleşik Metal-İş Sendikası ile de bugün imzalanacağını bildirdi. Karakoyunlu, son 10 yılın en zorlu müzakere sürecini yaşadıklarını belirterek, anlaşmanın uyuşmazlığa gidilmeden sağlanmasının kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Sözleşmeyle, ortalama işçi ücretlerinin brüt 141 milyon liraya çıktığını bildiren Özbek, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylık dönemler için de enflasyon düzeyinde maaş artışı sağlandığını belirtti. Yakacak, izin ve bayram yardımlarında da yüzde 110 düzeyinde artış kaydedildiğini anlatan Mustafa Özbek, öteki sosyal yardımların da yüzde 105 oranında artırıldığını söyledi.

1 Eylül 1998-31 Ağustos 2000 tarihleri arasında geçerli olan sözleşmede tarafların anlaşma için gerekli fedakarlıkları yaptığını ifade eden Özbek, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi gelişmeler ile dünyada yaşanan krizler dikkate alındığında, imzalanan sözleşmenin ‘‘başarılı’’ olarak nitelendirilebileceğini kaydetti.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı