GeriEkonomi Otomatik BES’in yarısı MEMUR
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomatik BES’in yarısı MEMUR

Otomatik BES’in yarısı MEMUR

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, "Sistemdeki çalışan sayısı 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğü de 364 milyon liraya ulaştı" dedi.

Sistemdeki 2.9 milyon kişinin 1.4 milyonunu memurların oluşturduğuna işaret eden Şimşek, şöyle devam etti: “Son verilere göre, 15 Haziran’a kadar cayma süresi bulunan memurların yaklaşık yüzde 75’i sistemde kalmayı tercih etti.” Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003'ten 2013 yılına kadar 3 milyon kişinin katıldığı BES'in 2013'te hükümetin yürürlüğe koyduğu yüzde 25 devlet katkı payı uygulamasıyla süratle yükseliş trendine girdiğine işaret ederek, sistemin 5 Mayıs itibarıyla 6.8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildirdi. Otomatik BES uygulamasının da hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Çalışanların kademeli olarak Ocak 2019'a kadar otomatik katılımını öngören sistem, halen katılımcısına en yüksek getiriyi sağlayan sistem olarak görüldüğünü belirten Şimşek “Oto katılımda, çalışanlardan kesilen paralar hemen bir gün içinde yatırım araçlarına yönlendiriliyor ve getiri sağlamaya başlıyor. İki ay süreyle caymayan çalışan için ilave bin lira ödeniyor, bu tutar da yatırım araçlarında değerlendiriliyor ve getiri sağlıyor. Ayrıca en büyük katkı da yüzde 25 devlet katkısı olarak yine yatırım araçlarında nemalandırılarak yatırımcının hesabında yer alıyor. Bu haliyle, çalışanlardan otomatik olarak kesilen paralara çok yüksek getiri sağlanmaktadır” dedi. Birikimlerin her çalışanın şahsi hesabında izlendiğini anlatan Şimşek, çalışanların birikimlerinin hangi tutara ulaştığını sistemden görebildiğini bildirdi.

FAİZSİZ FON TERCİHi

Şimşek, sistemde faizsiz ve faizli fon seçeneklerinin bulunduğuna dikkati çekerek, "10 Mayıs itibarıyla çalışanların yüzde 58'i faizsiz fonları, yüzde 42'si ise faizli fonları tercih etti. Bu haliyle otomatik katılım sistemi faize duyarlı vatandaşlarımız için de ideal bir yatırım aracı oldu" değerlendirmesinde bulundu. Sistemde minimum kesinti oranının yüzde 3 olmakla birlikte çalışanların bu tutardan daha fazla kesinti yapılmasını talep edebileceğine de dikkati çeken Şimşek, bu suretle çalışanların daha yüksek tutarlı getiriler elde edebileceğini kaydetti.
BES’te otomatik katılımın en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı olduğunun altını çizen Şimşek, cayma hakkının serbest olduğunu ancak sistemden çıkanların, bu yüksek getirilerden mahrum kalacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle