GeriEkonomi Otolar uyuyan şoförü üfleyip uyandıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otolar uyuyan şoförü üfleyip uyandıracak

Uluslararası Tokyo Otomobil Fuarı 39’uncu kez kapılarını açtı. 19-20 Ekim günlerinin basın mensuplarına ayrıldığı fuar, yarın ise özel ziyaretçiler ve açılış kutlamaları için kapılarını açacak. 22 Ekim’den 6 Kasım tarihine kadar ise tüm otomobil severler fuarı ziyaret edebilecekler.

Teması ‘Tokyo’dan Yarına Sürüş’ (Driving Tomorrow from Tokyo!) olarak belirlenen fuara konsept otomobiller damgasını vuruyor. Birbirinden ilginç 22 adet konsept otomobilin sergilendiği fuarda ev sahibi otomobil üreticilerinin yanı sıra, Avrupalı üreticiler de yeni geliştirdikleri konsept otomobillerini sergiliyorlar. Fuarı bu yıl 1.5 milyon ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

GÖZKAPAKLARINA BAKIYOR:

Fuarda konsept modellerin dışında sergilenen yeni teknolojilerde büyük dikkat çekiyor. Japon bir firmanın, direksiyon başında uyuklayan şoförü uyandırmak için geliştirdiği sistem fuarda büyük beğeni topladı. Denso firmasının Tokyo’daki otomobil fuarında tanıttığı sistemde, şoför mahalline yerleştirilen bir kamera kullanılıyor. Kamera, sürücünün göz kapaklarının ne kadar açık olduğunu ölçüyor. Uyuklama emaresi belirirse, sistem sürücüyü müzikle uyarıyor, hem de boyun ve yüzüne hava üflüyor. Denso fuarda ayrıca sürücünün nabzını sürekli kontrol altında tutan bir sistemi de tanıttı. Bu sistem, direksiyona yerleştirilen elektrotlar sayesinde sürücünün nabız atışlarını kontrol ediyor, kalp ritmi bozulursa alarm veriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle