GeriEkonomi Otobüse, kamyona ‘kırsal motorin’ satanlar yanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otobüse, kamyona ‘kırsal motorin’ satanlar yanacak

KAMUOYUNDA “kırsal motorin” olarak bilinen ve kükürt oranı yüksek, fiyatı düşük motorinin satışına kısıtlama geliyor. Buna göre, kırsal motorinin, kamyon, otobüs, minibüs ve diğer araçlara satışı yapılamayacak. Kırsal motorin, sadece “yol dışı hareketli makineler ile tarım ve orman traktörlerin kullanımı” için satılabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Motorin  Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği” ile kırsal motorini yeniden tanımladı.
EPDK görüş sordu
EPDK’nın bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığından da görüş istemesi üzerine, başkanlığın yazısı kuruma 28 Ekim’de ulaştı. Gelir İdaresi Başkanlığı, kırsal  motorinin tebliğle düzenlenen tanımına göre satışının yapılması gerektiği, aksi takdirde bir vergi ziyaı oluşacağı ve usulsüzlük cezası kesileceğini bildirdi.Söz konusu yazıya göre yapılacak uygulama gereği, tebliğe göre, akaryakıt bayilerinin kırsal motorini, yeni tanımda yer alan “yol dışı hareketli makineler ile tarım ve orman traktörleri” dışındaki araçlara satması durumunda cezai işlemle karşılaşmaları riski bulunuyor.
PÜİS karşı çıktı
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan, söz konusu uygulamanın tüketici ile bayiyi karşı karşıya getireceğini söyledi. Alkan,  “Yani bir kamyon, otobüs geldiğinde biz (size kırsal motorin yok) demek zorunda kalacağız. O zaman tamamiyle kaldırın kırsal motorini. Vatandaş, kamyonunda, minibüsünde, otobüsünde kırsal motorin kullanıyor. Şimdi bunu birden bire kullanamayacak. Bizim önerimiz ya uygulama mevcut haliyle devam etsin ya da tek tip motorin uygulamasına dönüşsün.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle