Otobüsçüler: Çok az kazanıyoruz

Uğur ERGAN / ANKARA
01.08.2014 - 01:59 | Son Güncelleme:

BU yıl Ramazan Bayramı tatilinde art arda otobüslerin yanmasından Tüm Otobüsçüler Federasyonu da (TOF) rahatsız. TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk, “Bu yangınlardan, kazalardan sektör olumsuz etkileniyor. Ancak tüm suçu otobüsçülerin ve şoförlerin üzerine atarsak, sorunun ana nedenini görmemiş oluruz” dedi.

SORUN AKARYAKIT FİYATI

Ertürk, “Ana sorun nedir?” sorusuna, “Asıl sorun, Türkiye’nin dünyada akaryakıt fiyatının en pahalı olduğu ülke olması. Bir diğer sorun da devletin akaryakıt için gereken denetimi yapmaması. Bizim federasyon olarak hiçbir yaptırım yetkimiz yok. Yaptırım ve denetimi devlet yapacak” yanıtını verdi. Akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle Türkiye’ye İran’dan, Kuzey Irak’tan, Suriye’den yüklü miktarda kaçak yakıt getirildiğini, Uzakdoğu menşeili palmiye ve diğer bitkisel yağların yakıtların içine katıldığını herkesin bildiğini söyleyen Ertürk, şöyle devam etti:

DEVLET SORGULAYACAK

“İnanın otobüsçüler çok az kazanıyor. Otobüsçülerin üzerinde hem havayolu ulaşımı, hem de özel araç sayısı artmasının baskısı var. Şu numara, bu numara yağ konulmuyor demiyorum. Ama bunu, emniyeti, polisi, gümrüğü ile denetleyecek olan devlettir. Bayramda İzmir’e gittim. Bir benzin istasyonunda mazotun litresi 4.40, diğerinde 3.68 lira. Vatandaş sorgulamadan gidip ucuzunu alıyor. İşte burada devlet devreye girecek, denetimini yapacak, ‘sen nasıl mazotun litresini 3.68’e satıyorsun’ diye soracak. Akaryakıtta da kurallara uyulup, uyulmadığı denetlenmeli.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı