GeriOto VW’den sonra BMW hedefte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

VW’den sonra BMW hedefte

VW’den sonra BMW hedefte
refid:30157868-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi VW’de başlayan egzoz gazı skandalının ucu başka otomobil şirketlerine de uzanıyor. Şimdi hedefte BMW var. Skandalın Alman otomobil şirketlerini derin krize düşürmesinden endişe ediliyor.

ALMANYA’nın otomobil devi Volkswagen’in (VW) 2.0 litre dizel motorlu araçlarda, çevreye zararlı zehirli egzoz gazı miktarını düşük göstermek için bilgisayar yazılımıyla oynadığı skandal bir yandan Avrupa’ya uzanırken bir yandan da başka markalara sıçrıyor. Volkswagen Grubu altında bulunan Audi, Seat ve Skoda marka araçların kimi modellerinde de kullanıldığı iddia edildi. Alman Bild gazetesinin haberine göre, 2009- 2013 yılları arasında üretilen Skoda marka araçların Fabia, Roomster, Octavia ve Superb modellerinde de söz konusu motorlar kullanıldı. Öte yandan VW’den sonra bir diğer Alman şirket BMW de hedefte. ICCT kuruluşunun BMWX3 xDrive 20d modellerinde yaptığı seyir testi de olumsuz çıktı. Testte çevreye zararlı zehirli azot dioksit gazı oranı Avrupa Birliği’nin koyduğu üst sınırı 11 kat geçti. AB yönetmeliği azot gazı sınırını 6 olarak belirliyor. Olayın kamuoyuna açıklanması üzerine BMW hisseleri ilk etapta yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetti.

VW’den sonra BMW hedefte BMW hisseleri emisyon değerleri yüzünden %10 düştü


VW’den sonra BMW hedefte

BMW hisseleri emisyon haberinin ardından yüzde 10'a yakın düşüş yaşadı.

VW’nin bilgisayar yazılımında oynadığı araçları Avrupa ülkelerine de sattığı ortaya çıktı. Skandalı aydınlatmak için araştırma komisyonu kurduran Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, VW’nin araştırma komisyonu üyelerine aynı araçlardan Avrupa’ya da sattıklarını bildirdiklerini söyledi. Dobrindt, “Hangi araçlar sorusunu önümüzdeki günlerde aydınlığa kavuşturacağız” dedi. VW, bilgisayar yazılımında oynanan araçlardan ABD dahil tüm dünyaya 11 milyon adet sattığını açıklamıştı.
VW’nin egzoz gazı skandalını daha önce bildiği ortaya çıktı. VW, ABD’de araç sahiplerine nisanda “aracınızı aldığınız yere götürün, emisyon yazılımı iyileştirilecek” yazılı mektup göndermiş.

VW’den sonra BMW hedefte

Bild haberi okurlarına böyle duyurdu.

SEAT DA YAPTI İDDİASI

VOLKSWAGEN Grubu markalarından Seat’ın da İspanya’da üretilen 500 bin otomobilinde egzoz gazı ölçümleme yazılımlarında yolsuzluk yapıldığı iddia edildi. İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre, Seat’tan adını açıklamayan bir yetkili ölçümleme konusunda manipülasyon yapıldığını kabul etti ancak bu şekilde kaç araç satıldığı konusunda bilgi vermedi. Haberde ayrıca Seat’ın geçen yıl dünya çapında 2 milyon adet otomobil sattığı belirtildi.

VW’den sonra BMW hedefte

The Economist bu haftaki sayısında Volkswagen'in manipülasyon iddialarını, "Otomobil endüstrisinin kirli sırları" başlığı ile verdi.

VW’den sonra BMW hedefte Volkswagen CEO’su Winterkorn istifa etti

VW’den sonra BMW hedefte Ne yaptın Volkswagen!


VW’den sonra BMW hedefte Dünya Volkswagen'i konuşuyor


VW’den sonra BMW hedefte Volkswagen'e AB incelemesiVW’den sonra BMW hedefte Volkswagen: O satışları durdurduk


Yorumları Göster
Yorumları Gizle