Faraday, Tesla'ya Türk çalımı attı

Emre ÖZPEYNİRCİ
25.04.2016 - 02:06 | Son Güncelleme:

Elektrikli otomobil üreticileri ‘Tesla’dan sonra ‘Faraday’ isimli şirket kurarak dünyaca ünlü bilim adamlarının şöhretlerinden yararlanmaya çalışıyor. ABD’de tamamen Tesla’ya rakip olarak kurulan ve Çinli milyarder Jia Yueting’in gizlice desteklediği Faraday Future, 1 milyar dolara Nevada’da fabrika kurarken şimdiden 750 mühendis ve uzman transfer etti. Bu isimler arasında Tesla’nın transfer etmek istediği Özcan İnci de bulunuyor.

NIKOLA Tesla. Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye ve buluşa imza atmış bir kişi. Özellikle ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklıyor. Thomas Edison ile arasında geçen amansız mücadele de bir çok filme , belgesele ve kitaba da konu olmuş bir isim. Günümüzde Nikola Tesla’nın ismi elektrikli otomobil konusunda son yıllarda önemli işlere imza atan ‘Tesla Motors’ ile sıkça duyuluyor. Tabi ‘Tesla’nın bilimadamının ismiyle elektrikli otomobil konusunda ses getiren gelişmelerine rakiplerinin çok sessiz kalması beklenemezdi. İşte sessiz kalmayanlardan biri de ‘Faraday Future’ isimli bir şirket.  Zaten ‘Faraday’ isminden de doğrudan ‘Tesla’ya rakip olduğu anlaşılan şirket 2 yıl önce ABD’nin California eyaletinde kuruldu. Şirket ismini Tesla gibi dünyanın en önemli bilim adamlarından biri olan Michael Faraday’dan aldı. İngiliz Michael Faraday, 19. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul ediliyor. Deneysel olarak, bir maddeden geçen belli miktarda elektrik akımının, o maddenin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme yol açtığını gösteren Faraday’ın bu sonucu ilk elektrik sayaçlarının üretimine olanak vermiş. Faraday’ın bir başka önemli katkısı da ‘amper’ denilen akım biriminin kesin tanımını vermiş olması. Ayrıca elektrolizde geçen ‘elektrot’, ‘anot’, ‘katot’, ‘elektrolit’, ‘iyon’ vb. terimlerini de ona borçluyuz. Böylece ‘Tesla’dan sonra ünlü bilimadamlarının isimlerinin yeni nesil elektrikli otomobillerle anılmaya başlaması akım haline geldi. Baktığımızda bir tek Edison ismiyle bir elektrikli otomobil üreticisi henüz çıkmadı. Herhalde Edison ismini kullanabilmek Tesla ve Faraday’a göre mümkün olmadı gibi gözüküyor. 

ŞİMDİDEN 750 KİŞİ

Gelelim Faraday Future şirketine ve bizi ilgilendiren bölümüne. Tesla’ya rakip olarak 2014’te California eyaletinde kurulan ‘Faraday Future’, elektrikli otomobiller dünyasına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Sahibi gizli tutulan ancak daha sonra teknoloji devi LeTV’nin sahibi Çinli milyarder Jia Yueting’in olduğu ortaya çıkan şirket, Tesla’ya rakip iİlk otomobilini 2017 sonunda piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ocak ayında Las Vegas’taki CES fuarında sergilediği ‘FFZERO1’ isimli konsept modeliyle tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştı. 1 milyar dolarlık yatırımla Nevada Çölü’nde fabrika kurmaya başlayan şirket şimdiden Tesla, BMW, Apple ve Google’den 750 mühendis ve uzman transfer etti. Bu mühendislerden biri de Özcan İnci. 15 yıldır Mercedes’in Amerika fabrikasında direktör olan İnci, Tesla’dan gelen teklifi geri çevirip Faraday Future’da çalışmaya karar vermiş. Şu an yeni nesil modellerin başında yer alan Özcan İnci’nin fabrika faaliyete geçtikten sonra üretim direktörü olması bekleniyor.

FFZERO 1 İLE DÜNYA TANIDI

FARADAY Future’nin ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında sergilediği 1000 beygirlik ‘FFZERO1’ isimli elektrikli araç konseptinin bir şov otomobili olduğunun altını çizen Özcan İnci, “Bu otomobil şirketin dünyaya bir tanıtımı oldu. Elektrikli otomobilde ‘biz de varız’ mesajı verildi. Şirketin piyasaya sunacağı ilk otomobil SUV sınıfında olacak. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Zaten şirket ciddiyetini şimdiden 750 uzmanı transfer ederek gösterdi. Bende bu gücü gördüğüm için Faraday Future’yi tercih ettim. SUV modelin dışında sırada piyasaya sunulacak 2-3 model daha olacak” dedi.

ÖNCE TESLA TEKLİF ETMİŞ

1998 yılından bu yana Alman Mercedes’in ABD’deki Alabama’daki fabrikasında görev yapan mühendis Özcan İnci, özellikle otomobil üretiminde kaporta konusunda uzman bir kişi olarak dikkat çekiyor. New Jersey Institute of Technology’de mekanik mühendisliği konusunda master derecesi bulunan Özcan İnci, Mercedes Amerika’da 18 yıldır mühendislik, üretim ve eğitim konularında aktif olarak çalışıyor. Özellikle otomobil gövdesi ve kaportası konusunda önemli geliştirmelere imza atan İnci’ye geçtiğimiz yıl önce Tesla’dan iş teklifi gelmiş. Ancak Tesla’nın daha çok medya desteğiyle adından söz ettirdiğini düşünen Özcan İnci, Faraday Future’nin teklifini kabul etmiş. Şu anda üretim aşamasında olan fabrikada etkin rol üstlenmesi beklenen Özcan İnci, “Şu anda yeni geliştirilen araçlar üzerinde çalışıyorum. Daha çok ürün müdürü pozisyonundayım” diye konuşuyor. İnci’nin Nevada’da yapımı devam eden fabrikanın bitmesinden sonra üretim direktörü olması bekleniyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı