GeriEkonomi OTI Grup: Seçim sonrası turizmde patlama olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OTI Grup: Seçim sonrası turizmde patlama olacak

OTI Grup: Seçim sonrası turizmde patlama olacak
refid:6864088 ilişkili resim dosyası

OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, “Seçimden önce otellerdeki yerli turist oranı düşük, özellikle seçimin bir hafta öncesi için rezervasyon yaptıran yerli turist sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 80 azalmış durumda.

OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, “Seçimden önce otellerdeki yerli turist oranı düşük, özellikle seçimin bir hafta öncesi için rezervasyon yaptıran yerli turist sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 80 azalmış durumda.Ancak 23 Temmuz’dan sonra talep patlaması bekliyoruz. Ağustos’ta yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağımız kesin” dedi.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren OTI Holding turizm sezonunun seçim ortamına denk gelmesi dolayısıyla sektörde yaşanan gelişmeleri ve grup şirketlerinin hedeflerini kamuoyuna açıklamak üzere bugün İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, OTI Grup olarak ve turizm sektörünün bütünü itibariyle 2007’nin olumlu bir seyir içinde olduğunu, turizm sektörünün en iyi yıllarından biri olarak gösterilen 2005 performansını yakalayamamakla birlikte kötü geçen 2006’nın üzerinde bir başarı beklediklerini söyledi. Ayhan Bektaş 2007 için turizm sektöründeki büyüme beklentisinin yüzde 30’lar düzeyinde olacağını belirtti.

TURİZMDE SEÇİM İNDİRİMİ OLDU

Seçim ortamında turizm sektöründeki gelişmeleri değerlendiren OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bektaş, “Seçimden önce otellerdeki yerli turist oranı düşük, ancak 23 temmuz’dan sonra talep patlaması bekliyoruz.Özellikle seçimin bir hafta öncesinde rezervasyon yaptıran yerli turist sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 80 azalmış durumda. Ağustos’ta yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağımız kesin” dedi. Bektaş, turizm tesisi işletmecilerinin Temmuz ayında odaların boş kalması dolayısıyla tam sezonun ortasında indirimleri erkene aldıklarına dikkat çekerek, “Bizce seçim günü herkes oyunu kullanmalı. Turizmciler iç pazarı canlandırmaya yönelik kampanyaları seçimden önce değil 22 temmuzdan sonraya alsınlar" diye konuştu.

Turizm sektörünün rekabet gücünün artışında en önemli beklentilerden birinin KDV indirimi olduğunu hatırlatan Ayhan Bektaş, KDV’nin yüzde 8’e indirilmesiyle rekabette daha iyi bir konuma geldiklerini ancak bu indirimin etkisinin 2009-2010 yıllarında ancak hissedileceğini söyledi.

ERKEN REZERVASYON AVANTAJI

OTI Grup ve Odeon olarak dış pazarda olduğu kadar iç pazarda da erken rezervasyonun önemine inandıklarını vurgulayan Bektaş konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi:

“Antalya’da turist artışının en büyük nedenlerinden biri Rus turistin artmasının yanında erken rezervasyon çalışmaları sonucu iç pazarın canlanmasıdır. Erken rezervasyon yaptıran yerli turistler bu sezonda yaklaşık yüzde35-40’lara varan bir fiyat avantajı sağladılar.Hedefimiz toplam turist içinde iç pazar payını erken rezervasyonu teşvik ederek yüzde 30-35’ler düzeyine çıkarmaktır.”

RUSLAR TÜRK TURİZMİNİN VİZYONU

Toplantıda soruları yanıtlayan Bektaş, Almanya ve Avrupa pazarının önemini korumakla beraber bu ülkelerdeki havanın pek olumlu olmadığını, Rusya’nın ise Türkiye için çok daha önemli hale geldiğini belirterek “Rusya Türk turizminin vizyonunu büyüttü. Çok yakın bir zaman içinde yılda 5 milyon Rus turiste hizmet verecek şekilde otellerimizi işletmelerimizi yenileyebilir hale geleceğiz” dedi.

Bektaş, Rusya’nın 400 milyar dolara ulaşan büyük bir ticaret fazlası olduğunu ve tüketicilerin de tatil yapmak istediklerini ifade ederek, “Rusya’dan sadece bir bölgeden değil, artık 18-20 şehirden turist çekiyoruz. Türkiye pazarı Rus turistler için opsiyon olarak çok uygun fiyatlar sunuyor. Orada aktif olarak 7-8 tur operatörümüz var Ruslarla işbirliği içinde çalışan. Bu işbirliği sayesinde Nisan ve Mayıs aylarında Rus turist sayısında çok olumlu bir artış oldu. Şimdi Temmuz dahil yaz döneminde Ruslar blok olarak oda kapatmış durumdalar. Almanlara ve diğer Avrupalılara pek oda kalmadı. Biz OTI Grup olarak Rus turist pazarının yüzde 30 büyümesini bekliyoruz. Sezon çok iyi gittiği için artık son dakika satışları eskisi kadar gündemde değil" diye konuştu. Ayhan Bektaş, Rusya’dan gelen turistlerin havayolu taşımasının da yüzde 70’e varan bölümünün Türk tur operatörleri aracılığı ile taşındığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle