GeriEkonomi Osmanlı arşivine yeni mekan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Osmanlı arşivine yeni mekan

'Belge Okyanusu' olarak nitelendirilen Osmanlı Arşivleri'nin, eski medreselerdeki kötü koşullarda saklanan bölümleri, yeni bir proje ile hayata döndürülecek.

Bu belgeler, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararı ile Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne devredilen Bağcılar'daki SEKA depolarına taşınacak. Tanıtma Fonu'ndan sağlanacak 1 trilyon lira ile arşive uygun hale getirilecek olan binaya çağdaş arşiv sistemleri ile toplam 40 kilometre uzunluğunda raflar kurulacak.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü İsa Özkul, Bağcılar'da bulunan SEKA Depoları'nın 98 yılının sonunda kendilerine devredildiğini, bu depoların yeniden düzenlenerek Osmanlı Arşivleri'nin bazı bölümlerinin buraya aktarılacağını söyledi.

Osmanlı'nın 700. yıldönümü dolayısıyla bir uluslararası toplantı da düzenleyeceklerini belirten Özkul, Osmanlı devletinden çıkan 40'a yakın ülkeden çok sayıda bilimadamının davet edileceğini söyledi. Özkul, 3 gün sürecek uluslararası toplantıda bilimadamlarına ‘‘Tarihiniz için başka adreslere gitmenize gerek yok. Bu konuda müşterek çalışmamız gerekiyor’’ mesajı vereceklerini anlattı. Özkul ayrıca, Başbakanlık Arşivleri Genel Müdürlüğü'nce çeşitli yerlerde 'Osmanlı Fermanları' sergisi düzenleneceğini bildirdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle