OSD: Kullanılmış otoda AB'ye taviz vermeyin

Hürriyet Haber
05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), hükümetten, Avrupa Birliği(AB) ile ilişkilerde, Gümrük Birliği kapsamında kullanılmış motorlu taşıt araçlarının serbest dolaşımı konusunda taviz verilmemesini istedi.

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan İlkbahar ile Genel Sekreter Prof. Dr. Ercan Tezer imzasıyla Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başta olmak üzere konuyla ilgili bakanlıklar ve bağlı birimlere birer mektup gönderilerek, konunun sektör açısından taşıdığı öneme dikkat çekildi.

AB Komisyonu tarafından 8 Aralık tarihinde yapılacak Gümrük Birliği Ortak Komitesi toplantısında, özellikle kullanılmış motorlu taşıt araçlarının serbest dolaşımının yeniden gündeme getirileceğinin öğrenildiği kaydedilen mektupta, konunun daha önce de Komisyon tarafından sürekli olarak gündemde tutulmak istendiği vurgulandı.Mektupta, ‘‘Kullanılmış motorlu araçların Avrupa'da çok kısa sürede aşırı değer kaybetmesi ve aşırı sayıda artan hurda araçlar nedeni ile AB, kullanılmış motorlu araçlara daima yeni pazarlar aramakta ve bu açıdan Türkiye'yi de önemli bir potansiyel pazar olarak görmektedir’’ denildi.

İTHALAT DAHA DA ARTAR

Türk otomotiv pazarının bu yıl canlanmasıyla birlikte ithalatın pazar payının da büyük hızla arttığı vurgulanan mektupta, Euro'nun zayıflığının, Euro bölgesinden yapılan ithalatın yerli üretim karşısında üstünlük sağlamasına yol açtığı dile getirildi.

AB ülkelerinin GB süreci içinde ithalat yoluyla pazarda çok yüksek oranda pay almaları yanında, bu kez kullanılmış motorlu taşıt araçlarının da serbest dolaşıma alınması isteği ile ortaya çıktıkları belirtilen mektupta, bu durumun, Türk otomotiv sanayiinin karşılaşacağı ciddi tehditler açısından, Ankara Anlaşması'nın temel ilkesi olan ‘‘Tarafların Ortak Çıkarları’’ ilkesine aykırı olduğu da vurgulandı.

Türk hükümetinin sanayi mallarının serbest dolaşımını öngören Gümrük Birliği'nin 5. maddesine karşı yaptığı Serbest Bildirim ile kullanılmış motorlu taşıt araçlarının serbest dolaşımını kısıtlayacağını açık olarak ortaya koyduğu hatırlatılan mektupta, bu çerçevede 1996 yılından itibaren ithalat rejiminde gerekli olan tedbirlerin alınarak uygulamaya konulduğu bildirildi.

Mektupta, ‘‘Bu suretle Türkiye pazarında gerek sanayici gerek sektördeki ticaretle ilgili tüm kesimler için çok önemli bir tehlike oluşturan kullanılmış motorlu araçların Gümrük Birliği kapsamında serbest dolaşımı ve ticareti engellenmiş bulunmaktadır’’ denildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı