GeriEkonomi Ortadoğulu zenginin teknesi Antalya'dan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortadoğulu zenginin teknesi Antalya'dan

FORMULA 1 pilotu David Coulthart, aktör Robert De Niro ve Suzuki ailesi gibi birçok ünlüye lüks tekne üreten Antalya Serbest Bölgesi, Ortadoğulu devlet adamları ve ultra zenginlerin de gözdesi oldu.

Kuveyt Şeyhi El Sabah'a 6 yıl önce ‘Notika Yachts' tarafından üretilen 35 metrelik ‘M/Y Mabruk3' adlı ultra lüks teknenin suya indirildiği bölgede 2 yeni sipariş merak uyandırdı. Sır gibi saklanan iki siparişin sahibinin de Ortadoğulu olduğu belirtildi. Bu siparişlerden biri 57 metre olup dünyanın en ünlü tekne tasarım firmalarından Espenoeino tarafından tasarlandı. Tekneyi imal edecek Fransız- Alman ortak firması ‘Sunrise Yachts'ın Alman ortağı Herbert Bau, tekneyi Dubai'deki en zenginlerden birinin sipariş ettiğini söylemekle yetindi. Teknenin 3 katlı olacağını belirten Bau, sipariş veren kişinin Antalya'ya özel olarak gelip teknik detaylarla ilgili kendileriyle görüştüğünü kaydetti.

Diğer tekne de uyruğu bilinmeyen bir Ortadoğulu'ya ait. Kendisi için yapılacak 87 metrelik tekne ‘dünyanın en büyük kompozit teknesi' unvanını alacak. 60 milyon euro'nun üzerinde değeri olan teknenin adı ‘Al Khalif'. Siparişi verenin Ortadoğu'daki en güçlü devlet adamlarından biri olduğunu söyleyen CMB Yachts Genel Müdürü Cüneyt Okçu, bu kişinin sahip olduğu teknenin biraz daha uzun olanını sipariş verdiğini söyledi. Teknenin eskiz çizimlerinin Avrupa'dan geldiğini belirten Okçu, lüks adına ne varsa barındıracak olan teknenin dev havuz ve sinema salonu gibi ayrıcalıkları taşıyacağını bildirdi. Kompozit teknolojisinin Avrupa'da henüz çok yaygın olmadığını söyleyen Okçu, “Çünkü işçilik pahalı. Oysa kompozit çelikten daha esnek. 12 yıl denizde bakım gerektirmiyor ve yüzde 70 daha hafif” dedi.

‘CMB Yachts', bu teknenin inşasına önümüzdeki yıl başlayacak. Dev teknede helikopter pisti içinde jet-ski ve küçük koylar için daha küçük bir motoryat bulunacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle