Orta sınıf güçlenecek Türkiye’ye yatırımın cazibesi artacak

Hürriyet Haber
13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de orta sınıfın daha güçleneceği, orta sınıfın ekonomide daha fazla ağırlık göstereceği bir yapıya doğru gidildiğini, bunun uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye’yi cazip kılan önemli konulardan biri olduğunu kaydetti.

Fakir-zengin uçurumu

“Türkiye’ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı”nda yaptığı konuşmada Türkiye’deki gelir dağılımının gittikçe düzeldiğini, fakir ile zengin arasındaki uçurumun her geçen gün azaldığını belirten Ali Babacan şunları söyledi: “Türkiye’de çok hızla büyüyen bir orta sınıf var. Genç ve daha iyi gelire sahip bir iç pazar ve 74 milyon nüfus. Biz, orta sınıfın daha güçleneceği, orta sınıfın ekonomide daha fazla ağırlık göstereceği bir yapıya doğru gidiyoruz. Bu da uluslararası yatırımcılar için Türkiye’yi cazip kılıyor.”

İstanbul dolu

TPG Capital Türkiye Başdanışmanı Cüneyd Zapsu’nun Türkiye’de ekonomi dünyasındaki yoğun programa dikkat çektiğine işaret eden Babacan, İstanbul’da bu kadar çok toplantı gerçekleştirilmesinin cevabının zor olmadığını vurguladı. Babacan, dünya tablosuna bakıldığı zaman Türkiye’nin oldukça az sayıda parlak, sorunların nispeten az olduğu, gelecek vaat eden ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Babacan, “Bu hafta içinde İstanbul tamamen dolu. Bu bir tesadüf mü? Dünyada neler oluyor? Her taraf yıkılıyor. Hepimizin, yabancı olsun yerli olsun merak ettiği bir şey var; otomatik pilotta mısınız” diye konuştu.

Aklın yolu bir

Özellikle böyle bir dönemde Türkiye’nin bu yapısı dolayısıyla çok sayıda uluslararası şirketin İstanbul’da toplantı yapmasının tesadüf olmadığının altını çizen Babacan, şöyle devam etti: “Aklın yolu birdir. Bugün bakıyoruz, Arap baharını yaşayan ülkelerin çoğu reformlar için bize soruyorlar. ‘Neyi nasıl yaptınız’ diyorlar. Biz onlar için öğretmen rolünü üstlenmek, akıl veren pozisyona girmek istemiyoruz. Yaptığımız, tecrübelerimizi paylaşmak. ‘Biz bunları yaptık, siz gelin bakın’ diyoruz. Bugün Türk dizileri bütün bölgede, Balkanlar’da, Ortadoğu’da merakla takip ediliyor.”

TC pasaportu isteyen artıyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, “Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında çok hızlı bir artış söz konusu. Bu sene Türkiye’ye gelen turist sayısı 30 milyonu geçecek. Daha çok merak edilen ve daha çok insanların geleceğiyle özdeşleştirdiği bir ülke. İstanbul’a bir kere gelen, ‘ben bir daha geleceğim’ diyor. ‘Acaba buradan bir daire, bir arsa, bir şeyler alsam mı’ diyor. ‘İkinci evimi burada mı açsam’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve pasaportu almak isteyenlerin sayısı hızla çoğalıyor. Ay yıldızlı pasaport bu coğrafyada çok kapılar açıyor. Dolayısıyla bu olup bitenler bir tesadüf değil.

Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı