GeriEkonomi ‘Orta gelirli’yi hedefledi metrekareyi 1800 lira yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Orta gelirli’yi hedefledi metrekareyi 1800 lira yaptı

‘Orta gelirli’yi hedefledi metrekareyi 1800 lira yaptı
refid:18981302 ilişkili resim dosyası

Gayrimenkul sektöründe her yıl üretilen yüzlerce konutun arasında en çok ihtiyaç duyulan orta gelir grubuna yönelik konutlar, pazar payını artırırken, sektördeki firmaların da yeni iş planları yapmalarını sağlıyor.

Gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) orta gelir grubuna yönelik projeler geliştirmek için yüzde 100 iştiraki olan Seven Gayrimenkul’u yeniden yapılandırarak, yeni bir şirket kurdu. Sinpaş GYO, orta üstü ve üst gelir grubuna yönelik yılda ortalama 2 bin konut üretirken, Seven Gayrimenkul ise orta gelir grubu için yılda 1000 konuta imza atacak. Sinpaş GYO’nun projeleri metrekaresi 3 bin lira ve üzerinde konumlanırken, Seven’in projeleri lokasyona göre değişmekle birlikte 1800 lira ile 2 bin 500 lira bandında olacak. Sinpaş GYO’da Satış Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığını yürüten Seba Gacemer, Seven Gayrimenkul’un Genel Müdürlüğüne getirilirken, şirketin ilk projesi olan Sancaktepe’deki 550 konutluk Troya, kasımda satışa çıkacak.
Sinpaş GYO pahalı algısı var
Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 9 aylık finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı açıklamada, orta gelir grubu için kurdukları yeni organizasyonu şöyle anlattı: “Sinpaş GYO’nun ürettiği konutlar için piyasada pahalı algısı oluştu ve projelerimize gelip de konut sahibi olamayan bir kitle var. Her yıl 2 bin konut üretimi hedefiyle Sinpaş GYO’nun bu konumunu korumak istedik. Orta segmente proje üretmeyeceğiz ama bu gruba da hizmet verebilmek adına Seven Gayrimenkul’ü yeniden yapılandırarak yeni bir şirket kurduk. 2012 yılında hızlı bir şekilde devreye sokacağız ve Yılda 1000 adet konut üretecek. Böylece 2 bin konut Sinpaş GYO, 1000 konut da Seven olmak üzere 5 yılda da 15 bin konut üretebiliriz.”
Seven Gayrimenkul’un Genel Müdürlüğüne geçen Seba Gacemer de, yeni kurulan şirket için ‘amatör bir heyecan’ duyduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Sektörde orta gelir grubuna hitap ederek büyüyen bir çok firma varken, bizim bunu Sinpaş GYO bünyesinde yapmamız çok önemli. Şu anda Sinpaş GYO’nun belki dörtte biri büyüklükte olsak da, zaman içinde büyüyen bir şirket olacağız ve belki grup içindeki lokomotif şirket haline geleceğiz. Sinpaş GYO’nun Çekmeköy’de inşa ettiği Central Life’a benzer projelerimiz olacak. İlk projemizi kasım ayında satışa çıkaracağız. Sancaktepe’de 50 dönüm arazi üzerinde 550 konuttan oluşan Troya projemiz, yatırım odaklı değil yaşam odaklı olacak.”

5 bin 500 konut teslim edip 2 milyar lira hasılat yapacak

SİNPAŞ’ın 2006’da kurulup 2007’de de GYO olarak halka açıldığını hatırlatan Ömer Faruk Çelik, sektörde 5 yılı geride bıraktıklarını söyledi. 2007-2011 arasında yıllık ortalama 1282 konut sattıklarını ve 491 milyon lira ön satış hasılatı elde ettiklerini anlatan Çelik, şunları söyledi: “2011 yılında toplam 1197 adet konut satmayı ve 623 milyon lira gelir hedefliyoruz. 2012’de ise 2 bin 200 konut teslim edeceğiz. 2012 sonunda 5 yıllık performansımıza baktığımızda ise, 5 bin 500 konut teslimi ve 2 milyar liralık hasılat görüyoruz.”

Jose Mourinho’yu İstanbul’a  ve Ankara’ya getirecek

ÖMER Faruk Çelik, 2009 yılında ABD Eski Başkanı Bill Clinton ve Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder’in katılımıyla düzenledikleri “Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik Konferansı” için dünyanın en büyük futbol takımlarından Real Madrid’in Teknik Direktörü Jose Mourinho ile anlaştıklarını belirterek, “Şubat ayı sonunda hem İstanbul’da hem de Ankara’da iki ayrı konferans yapacağız. Bu konferansta bu yıl dışarıya bilet satışı yapılmayacak ve katılımcılar kendi davetlilerimizden oluşacak” dedi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle