GeriEkonomi Orion Holding iflas etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orion Holding iflas etti

Orion Holding iflas etti
refid:28270452 ilişkili resim dosyası

Bünyesinde 22 bin çalışanı bulunan Orion Holding ve bağlı iki şirketi iflas erteleme istedikleri mahkemeden ‘iflas’ kararı alarak döndü. 200 milyon liralık borçla batan Orion’un sahiplerinin izini, mahkemenin atadığı kayyum da bulamadı.

Orion Holding iflas etti
Türkiye’nin en büyük holdinglerinin de aralarında olduğu yüzlerce şirkete, catering, güvenlik, temizlik gibi bir dizi hizmeti veren Orion Holding ve bağlı iki şirketi için 2013 sonuna doğru iflas erteleme talebinde bulunuldu. Mahkemeye yapıla başvuruda, şirketin iflas erteleme kapsamına alınarak faaliyetlerini sürdürmesine imkân tanınması istendi.

‘ŞİRKET SAHİPLERİNİ BULAMADIK’

Mahkeme, tedbir kararı öncesi kayyum ataması yaptı; bilirkişi raporları istedi. Ancak gelen raporlar olumsuz yönde oldu. Raporlara göre söz konusu şirketlerin kurtarılmasının güç olduğuna vurgu yapıldı. Kayyum raporunda ise, şirket sahiplerine ulaşılamadığı bilgisi yer aldı. Şirket avukatları ise, haciz baskısı altında oldukları için adreslerin sık-sık değiştirildiği belirtildi.

Orion Holding iflas etti

ÜÇÜ İÇİN DE AYNI KARAR

Orion Holding A.Ş., Orion Çamaşır Servis Hizmetleri A.Ş. ve Lavanta Turizm Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş.’nin iflas erteleme davasında mahkemenin kararı ise 11 Şubat’ta yapılan duruşmada alındı. Şirket avukatları yeni süre talebinde bulunsa da mahkeme bu talebi yerinde görmeyerek kararını açıkladı. Karara göre her 3 şirket için de iflas kararı çıktı. Kararla birlikte şirketlerin tasfiyesi için dosya ilgili müdürlüğe gönderildi.

Orion Holding iflas etti ‘MOBİUS’UN BİLE PARASINI BATIRDIM

Orion Holding iflas etti

200 MİLYON LİRALIK BORÇ

İflaslarına karar verilen 3 şirketin toplamda 200 milyon TL’ye yakın borcu bulunuyor. Vergi ve SGK’ya olan borç miktarı 50 milyon TL seviyesinde. Piyasaya ve işçilere de yüklü bir borcu bulunan Orion’un Türkiye’deki bazı banka ve faktoring şirketlerine de borcu bulunuyor. Tasfiye sürecine alınan Orion’dan alacaklılar arasında iki büyük yabancı fon da bulunuyor. Körfez sermayeli Gulf Capital’ın 20 milyon dolar, Franklin Templeton Fonu’nun bir kolu olan Darby’nin ise 12.5 milyon Euro’luk bir alacağı bulunuyor. Franklin Templeton’un yöneticileri arasında ünlü spekülatör Mark Mobius de bulunuyor. Orion, yabancı fonlardan kaynak alımını, yeni şirket alımları için yapmıştı.

ESKİ MEMUR 22 BİN KİŞİNİN PATRONU OLDU

Sektöründe yakaladığı hızlı büyüme ile dikkatleri üzerine çeken Orion’un sahibi Yalçın Karaman. 2000’li yılların başına kadar Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesinde müdür olarak görev yapan Karaman’ın kurduğu şirketlerin temeli 7-8 yıl öncesine dayanıyor. Kısa sürede hızlı bir büyüme yakalayan Orion’un en dikkat çekici hamleleri, yaptığı satın almalar oldu. Sevindik Yemek, Doruk Yemek, Güntay Temizlik, Güntay Sosyal, RGS Grup, Real Grup’u bünyesine katan Orion, iflas ertelemeye gittiği süreçte çalışan sayısı 22 bine ulaşmıştı.

dgokce@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle