GeriEkonomi Organik ürünler doğrudan tüketiciyle buluşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organik ürünler doğrudan tüketiciyle buluşacak

İzmir Ticaret Borsası (İZTB) tarafından, İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) desteğiyle yürütülen “Organik ve İyi Tarım Uygulamalarında Bir Örnek Köy: Karacaağaç” projesi kapsamında ürünlerin tüketiciye doğrudan ulaşmasını sağlayacak köy satış yeri hizmete açıldı.

Buca'ya bağlı Karacaağaç köyündeki açılış töreninde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Nihat Ergün, Türkiye'de 15 bin çiftçinin organik tarım yaptığını, sayının artacağına inandığını söyledi.

Köyün örnek olmasını ve organik tarımın yaygınlaşmasını dileyen Ergün, “Kirlenen dünyada organik tarımı tercih etmek sağlık ve sürdürülebilir tarım açısından önemli” dedi.

İZTB Yönetim Kurulu Üyesi ve proje sorumlusu Özhan Şen de organik tarım grubu oluşturduklarını, tarımla ilgili tüm kurumları bir araya getirecek faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Çalışmalar kapsamında bir proje hazırladık. İZKA desteğini alan projeyle bu köyü organik tarım köyü haline getirmeyi amaçladık. 96-98 bin liralık bu proje temmuzda sona erecek. Bugün de çalışmaların sonucunda ulaşılan tarım ürünlerinin satışı için yer açılıyor. Organik tarım ürünü almak isteyenler pazar günleri köyü ziyaret edebilirler. Ne yediğini bilmek isteyenler buraya gelmeli.”

İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, 2011 yılında da tarımsal projelere destek olacaklarını vurgulayarak, kırsalda ekonomik çeşitlilik mali destek programı çerçevesinde 6 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirtti.

Açılışın ardından organik ürünlerin olduğu stantlar gezildi. Vali Yardımcısı Ergün, organik tarım ürünlerinden satın aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle