GeriEkonomi Organik gıda pazarı 27 milyar dolara ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organik gıda pazarı 27 milyar dolara ulaştı

ORGANİK tarım ürünlerine olan talep artışı, tüm dünyanın gözünü bu tür üretim yapan firmalara çevirdi. Organik gıda maddelerinin dünyada 27 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaştığı tahmin ediliyor. Pazarın hızlı büyümesi, sektöre olan ilgiyi ve bu konudaki etkinlikleri de artırıyor.

FUAR ALMANYA’DA: Ekolojik ürünler ve organik tarım alanında dünyanın en büyük fuarı olan BioFach World Organic Trade Fair ‘BioFach 2006’ya, bu yıl 16-10 Şubat 2006 tarihleri arasında Almanya Nürnberg’de düzenlenecek. Fuara bu yıl Türkiye, Ege İhracatçı Birlikleri kanalıyla 9’uncu kez katılacak. Yaklaşık iki bin firmanın yer alacağı fuarda, 33 binden fazla konusunda uzmanlaşmış alıcının katılacağı tahmin ediliyor.

YILIN ÜLKESİ POLONYA: Fuarda bu yılın ülkesi Avrupa Birliği’nin yeni üyesi Polonya olarak belirlendi. Polonya’da üretilen organik salam, sosis türü gıdalar, bahratlı bitkiler, meyve suları ve sebzeler Avrupa’da yoğun ilgi görüyor. Bu yıl fuarda ‘Doğal Kozmetik’ ürünleri de ayrı bir bölümde sergilenecek. Kozmetik bölümünde 200 firma doğal kozmetik ürünlerini sunacak.

BÜYÜYEN PAZARLAR: Ekolojik ürün pazarı başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada hızla büyüyor. Fransa’da ekolojik ürünlerin pazarı 1.7 milyar Euro, Almanya’daki pazar iki bunun iki katı. İngiliz İşletme Danışmanlığı Organic Monitor, 2004 yılında organik gıda maddelerinin dünyadaki pazar büyüklüğünün yüzde 8-10 artışla, 27 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyor. Yüksek artış oranlarının dünya çapında devam etmesi bekleniyor.

TÜKETİMDE İSVİÇRE ŞAMPİYON: Dünyada en çok organik gıdanın tüketildiği ülke İsviçre. Bir İsviçreli ortalama yılda 97 Euro harcıyor. Bu rakam Almanya’da 42 Euro seviyesinde, ABD’de ise 35 Euro. İsviçre’de işletmelerin yüzde 11’inde organik tarım yapılıyor. İsviçre bu rakamla dünya çapında Liechtenstein ve Avusturya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle