GeriEkonomi ‘Ordu Pazarı’ Migros oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ordu Pazarı’ Migros oldu

Perakende sektöründen çekilen Oyak'a ait Oypa mağazaları Migros bünyesine katıldı. Oypa’nın 11 mağazası bir ay içinde Migros tabelası ile hizmet vermeye başlayacak. OYAK'ın 1963'te kurduğu ‘Ordu Pazarı’, 1998'de ‘Oypa’ olup, sivillere de açılmıştı.

OYAK'ın perakende sektöründen çekilmesi üzerine kapanması gündeme gelen Oypa mağazaları, Migros zincirine katıldı. Oypa'nın Türkiye genelindeki 11 mağazası bir ay içinde Migros olarak hizmet vermeye başlayacak. Migros, Oypa mağazalarını 1 MMM Migros, 4 MM Migros ve 6 M Migros olarak geniş mal yelpazesi ve gelişmiş teknolojiyle yeniden açacak. Migros'tan Borsa'ya gönderilen açıklamada da, OYPA mağazalarının kira sözleşmelerinin devralınmasına, ayrıca, bu mağazaların demirbaş ve tesisatının da satın alınmasına karar verildiği bildirildi. Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Ordu Pazarı ismiyle 1963 yılında kurulan, 1998'de tüm tüketicilere kapılarını açan OYPA, ekonomik ortam, perakende piyasasındaki gelişmeler ve sektörde 21 mağaza ile rekabet edememe gerekçesiyle faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

KARS VE ERZİNCAN'DA

Oypa'nın İstanbul'da Yeni Levent ve Göztepe, Ankara'da Tandoğan, Yeni Mahalle, Çankaya, Yıldız, Küçük Esat, İzmir'e Üçkuyular ve Gölcük, Erzincan, Kars olmak üzere 11 mağazası bulunuyordu. Böylece Migros, Oypa kanalıyla ilk defa Kars ve Erzincan'da da hizmet verecek.

2002 yılını yurt içinde 1.1 katrilyon, yurt dışı dahil 1 milyar doların üzerinde ciro ile kapatan Migros, halen yurt içinde 156 Migros ve 260 Şok mağazası yurt dışında da 24 Ramstore ile toplam 440 mağazaya sahip. Türkiye'de 35 ilde hizmet veren Migros, Oypa'nın 11 yeni mağazasıyla net satış alanını 11 bin 500 metrekare arttıracak. Migros, ilk 3 ayda 11 Oypa mağazasına ilave olarak yeni 3 Migros'u daha tamamlayarak, hizmete sokacak. 1 yeni MMM mağazasını ve 2 adet M Migros, 2003'ün ilk üç ayında faaliyete geçecek. Levent'te Metro City Alışveriş Merkezi içinde inşaatı süren MMM Migros, 4 bin 200 metrekare kapalı alanda, alışveriş merkezi içinde hizmet verecek. Migros Teşvikiye mağazasını da bugün hizmete açacak.

Ankara'daki M Migros Beysukent ise mart ayı başında hizmete girecek. Etiler'de 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana kurulan MM Migros, Etiler Levent arasındaki en işlek yol üzerinde Nispetiye Caddesi'nde açılacak. Migros, Ataşehir'de 2002 yılında satın aldığı arsa üzerinde kurduğu MMM Migros Ataşehir ise 4 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Ramstore haftaya Sibirya'ya açılıyor

Migros, yılın ilk çeyreğinde Rusya'da da toplam 6 yeni mağazayı hizmete sokacak. Moskova'da 2003 Ocak ayında Zelenograd Ramstore'u açan Migros, 27 Şubat'ta ilk kez Rusya'da Moskova dışına çıkacak ve Sibirya'da ilk Ramstore hipermarketi açacak. Böylece yurt dışında da Migros ilk3 ayda net satış alanını 10 bin metrekare artıracak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle